Wpływ Wi-Fi i chmury na rynek okablowania strukturalnego

Nie oznacza to więc załamania się rynku okablowania strukturalnego - proces popularyzacji sieci bezprzewodowych będzie stopniowy i wciąż wiele firm będzie korzystać z istniejącej infrastruktury kablowej oraz rozwijać ją i modernizować.

Z kolei przetwarzanie w chmurze (cloud computing), choć nie jest to nowa technologia, a raczej nowy model biznesowy, też będzie miało istotny wpływ na rynek okablowania strukturalnego.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

Wynika to m.in. z tego, że wiele firm wprowadzających politykę BYOD zaczęło zdawać sobie sprawę, że zapewnienie dostępu wielu urządzeń mobilnych do zasobów korporacyjnych wymaga często kosztownej modyfikacji sieci i wdrożenia dodatkowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo oraz możliwości zarządzania systemem. W wypadku dużych firm, skorzystanie z usług świadczonych w chmurze może tu być dobrym rozwiązaniem. Cloud computing umożliwia ograniczenie inwestycji kapitałowych w rozbudowę systemu IT, a w szczególności również jego infrastruktury sieciowej. W efekcie popularyzacja usług przetwarzania w chmurze spowoduje, że coraz mniej firm będzie tworzyć własne centra danych i lokalny system sieciowy.

Ale z drugiej strony spowoduje to wzrost wymagań na przepustowość sieci rdzeniowych. Dlatego też można przewidywać, że nastąpi istotny wzrost popytu na światłowody OM3 i OM4.

Należy oczekiwać, że za 2-3 lata szerokopasmowe łącza światłowodowe staną się podstawowym elementem w systemach telekomunikacyjnych wykorzystywanych nie tylko przez korporacje, ale również średnie i małe firmy. Będzie to miało wpływ na wzrost segmentu rynku związanego z okablowaniem optycznym.

Przewidywana popularyzacja zastosowań sieci bezprzewodowych Wi-Fi, ma największy wpływ na sprzedaż systemów okablowania miedzianego stosowanych w sieciach LAN. Natomiast producenci światłowodów nie mają powodów do obaw, m.in. dlatego, że sprzyja im rozwój usług cloud computing i wzrost zapotrzebowania na szerokopasmowe łącza o wysokiej przepustowości.


TOP 200