WordPerfect po polsku

W Polsce 'wspólne' biuro WordPerfcta i Novella zaczęło działać od listopada 1994 r. Przejęcie producenta jednego z najpopularniejszych na świecie edytorów tekstu, zostało poprzedzone bardzo efektowną promocją zlokalizowanej wersji najnowszego pakietu WordPerfect 6.0 PL. Był to ostatni ze zlokalizowanych programów WordPerfecta. Novell przeprowadził jeszcze lokalizację Groupwise, pakiet ten jednak nie został odsprzedany Corelowi.

W Polsce 'wspólne' biuro WordPerfcta i Novella zaczęło działać od listopada 1994 r. Przejęcie producenta jednego z najpopularniejszych na świecie edytorów tekstu, zostało poprzedzone bardzo efektowną promocją zlokalizowanej wersji najnowszego pakietu WordPerfect 6.0 PL. Był to ostatni ze zlokalizowanych programów WordPerfecta. Novell przeprowadził jeszcze lokalizację Groupwise, pakiet ten jednak nie został odsprzedany Corelowi.

Perfect Office, zintegrowany pakiet aplikacji biurowych, podstawowy produkt biurowy sprzedawany przez Novella posiadał jedynie zlokalizowane narzędzia językowe. W pierwszym półroczu 1995 r. sprzedaż aplikacji biurowych przejętych od WordPerfecta wzrosła trzykrotnie w porównaniu do roku poprzedniego" - twierdzi Jarosław Kowalski z Novell Polska.

"Chociaż sprzedaż i tak była niższa niż oczekiwaliśmy, do sierpnia 1995 roku, Novell zdobył ok. 25% światowego rynku pakietów zintegrowanych" - dodaje Jarosław Kowalski.

W Polsce WordPerfect cieszył się dużym powodzeniem w zagranicznych, przede wszystkim amerykańskich, firmach. Novell jako jeden z nielicznych, nadal tworzył wersje swoich programów dla DOS, szeroko wykorzystywane przez polskich użytkowników.

Dla przyszłości WordPerfecta i innych aplikacji biurowych oferowanych przez Novella przełomowa była premiera Windows 95. Niedługo po 24 sierpnia 1995 r. ukazał się MS Office 95 i jego polska wersja. Lotus Development przedstawił SmartSuite96 dla Windows 95 pod koniec ub.r. Polska wersja tego produktu spodziewana jest za miesiąc.

PerfectOffice w wersji dla nowego systemu operacyjnego ukaże się prawdopodobnie dopiero późną wiosną br. W związku z zapowiadaną sprzedażą działu , przez długi czas nie wiadomo było jednak czy w ogóle pojawi się WordPerfect dla Windows 95. W tych warunkach Novell zaniechał promocji wspomnianych produktów.

W drugiej połowie 1995 r. sprzedaż aplikacji Novella znacznie spadła. Na tyle, że wielu dystrybutorów i dealerów firmy oceniała ją jako zerową. Wszyscy oni zgodnie twierdzili, że na tym rynku ciężko jest konkurować, jeśli nie ma się zlokalizowanej wersji produktu.

"Novell nie miał pomysłu na sprzedawanie WordPerfecta. Jeszcze półtora roku temu, gdy WordPerfect był samodzielny, jego pozycja w Polsce była silna. Z czasem było coraz gorzej z promocją i ze sprzedażą. Microsoft, który jako pierwszy poważnie potraktował polski rynek aplikacji biznesowych, zdobył 80% rynku" - twierdzi Igor Kobylański, odpowiedzialny za oprogramowanie w , firmie będącej autoryzowanym dystrybutorem Novella. "Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie zrezygnujemy ze sprzedaży novellowskich aplikacji biznesowych" - dodaje. nie jest dystrybutorem Corela.

"Novell był i jest przede wszystkim sprzedawcą NetWare. Ewidentnie zabrakło mu doświadczenia w sprzedaży aplikacji biurowych" - twierdzi jeden z resellerów Novella.

"Dwa lata temu Corel próbował wyprodukować własny pakiet biurowy. Skończyło się na zapowiedziach" - mówi Michał Bajer z Lotus Development Polska. Jest dobry czas na umocnienie pozycji Lotusa i SmartSuite na polskim rynku" - dodaje Michał Bajer. Waldemar Sielski, prezes Microsoft Sp. z o.o. nie chciał na razie komentować, jakie zmiany może przynieść na polskim rynku transakcja. "Sytuacja jest dla nas korzystna. Corel postanowił konkurować z Microsoftem. oznacza to, że jego produkty nie będą zgodne z MS Office i chyba tak odbiorą to użytkownicy" - twierdzi Piotr Biernacki z polskiego przedstawicielstwa Micrografx.

"Nie zamierzamy otwierać biur handlowych ani w USA ani w Europie. Sprzedażą zarządzamy z Kanady" - powiedziała Izabela Borczyńska z kanadyjskiego biura Corela. W Europie Corel ma tylko jedno biuro w Irlandii, zajmujące się głównie tłumaczeniem produktów firmy na języki europejskie. Dotychczas Corel "spolszczył" Corel Draw 3.0, a zlokalizowana wersja 6.0 zapowiadana jest na marzec br.

Dystrybutorami Corela w Polsce są: MSP/TH'System (od kilku lat "Dystrybutor Roku" Corela), Computer 2000, Techmex, wrocławskie firmy Magit i JTT. Corel zapewne oprze sprzedaż aplikacji odkupionych od Novella na istniejącym kanale dystrybucyjnym. "Niedługo rozpoczniemy kampanię marketingową w Polsce. W lecie zorganizujemy w Warszawie prestiżowy turniej tenisowy WTA. Z pewnością Corel nie zaniedba Europy Środkowej, w tym rynku polskiego, na którym produkty Corela cieszyły się dużą popularnością" - twierdzi Izabela Borczyńska.

"Polskim użytkownikom zapewniamy pełną obsługę do czasu ostatecznego sfinalizowania kontraktu. Do marca br. czujemy się w pełni odpowiedzialni za użytkowników, których przejmie Corel" - zapewnia Jarosław Kowalski z Novell Polska.

Wsparcie techniczne dla aplikacji biznesowych Novella w Polsce do tej pory opierało się głównie na telefonicznym Hot Line w Niemczech i serwisie udzielanym przez resellerów w Polsce.


TOP 200