Wolumen produkcji smartfonów w 2022 roku ulegnie znacznemu zmniejszeniu

TrendForce podaje, że w pierwszym kwartale tego roku na rynek trafiło 310 mln sztuk smartfonów, czyli o 12,8% mniej niż w tym samym kwartale zeszłego roku. Co gorsze, prognozy dotyczące drugiego kwartału oraz całego 2022 również nie napawają optymizmem

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Niedawno w Chinach (a więc na największym światowym rynku konsumenckim smartfonów) powróciła pandemia, co pogłębiło spadek globalnej produkcji telefonów komórkowych w drugim kwartale do poziomu ok. 309 mln sztuk. Jednak, w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku, kiedy to odradzająca się pandemia w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej spowodowała gwałtowny spadek produkcji wszystkich dóbr konsumpcyjnych, produkcja telefonów komórkowych nieznacznie, ale jednak wzrośnie (o ok. 0,7%).

TrendForce dalej wskazuje, że wojna między Rosją a Ukrainą pogłębia ciągle problem związany z rosnącą bez przerwy globalną inflacją. Wysoka inflacja oznacza, że siła nabywcza użytkowników spada z miesiąca na miesiąc, co prowadzi do wydłużenia cykli wymiany posiadanych przez nich urządzeń, w tym elektroniki.

Zobacz również:

  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia
  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?

Podsumowując przewidywania dotyczące 2022 roku należy zauważyć, że tak jak wyniki uzyskane w pierwszy kwartale będą gorsze (w porównaniu ze wcześniejszymi prognozami) ze względu na ogólne spowolnienie chińskiej gospodarki, to w przypadku drugiej połowie winny będzie kryzys inflacyjny. Dlatego całkowita prognoza produkcji smartfonów na cały ten rok został skorygowana i obniżona do poziomu 1333 milionów sztuk i nadal istnieje możliwość korekty w dół.

Ogólnie rzecz biorąc, Chin zajmują pierwsze miejsce w rynku smartfonów z udziałem ok. 21,1% (w zeszłym roku było to 24,2%), podczas gdy odpowiednia prognoza całkowitej sprzedaży spadła z 325 mln sztuk w ubiegłym roku do 283 mln sztuk. Kolejne dwa miejsca zajmują Indie i USA z udziałami w rynku smartfonów na poziomie odpowiednio 13,1% i 11,0%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200