Wolnodostępna telefonia to przyszłość

Jon "Maddog" Hall, prezes organizacji związanej z wolnym oprogramowaniem, Linux International, stwierdził podczas targów LinuxWorld Expo w Londynie, że telefonia internetowa (voice-over-IP - VoIP), oparta na rozwiązaniach open-source nie tylko ma przed soba przyszłość, ale wręcz zdobędzie większą pozycję na rynku, niż coraz popularniejszy system operacyjny Linux.

Jego zdaniem, w ciągu najbliższych trzech lat wolnodostępne rozwiązania związane z technologią VoIP - takie, jak chociażby Asterisk - będą miały większy udział na rynku niż obecnie system Linux. Zdaniem Halla, nastąpi to przede wszystkim ze względu na koszty, jakie muszą ponosić np. biura obsługi klienta, korzystające z telefonii internetowej, a także możliwość dostosowywania aplikacji open source do własnych potrzeb.

Dla przykładu, oprogramowanie Asterisk jest kompatybilne z prawie wszystkimi standardami telefonii i nie ma wygórowanych wymagań sprzętowych, a jednocześnie oferuje praktycznie wszystko to, czego użytkownik potrzebuje - m.in. usługi poczty głosowej, telekonferencji czy obsługi połączeń oczekujących.

Zobacz również:

  • Nowe biuro NFON w Polsce

Jon "Maddog" Hall uważa również, że w związku z popularnością tego typu rozwiązań już wkrótce na rynku znajdzie się coraz więcej firm oferujących instalację, obsługę czy pomoc techniczną dla użytkowników korzystających z oprogramowania open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200