Wolne bazy danych

W 2003 r. rynek serwerów baz danych odnotował jedynie niewielki wzrost w wobec ubiegłego roku, osiągając wartość 13,6 mld USD – wynika z najnowszego raportu IDC.

Jeśli chodzi o rankingi dostawców niespodzianki nie było. Liderem tego segmentu pozostaje Oracle kontrolując 39,8% rynku. Drugie miejsce ma IBM z udziałem na poziomie 31,3%. Trzeci w rankingu jest Microsoft, do którego według IDC w 2003 r, należało 12,1% rynku.

Kilka dni temu raport na temat relacyjnych baz danych przedstawił także Gartner (http://www.computerworld.pl/news/67056.html ). Szacunki tej firmy analitycznej nieco odbiegają od danych IDC. Według specjalistów z Gartnera rynek rozwiązań RDBMS w 2003 r. wart był 7,1 mld USD, a palmę pierwszeństwa dzierży IBM z 35,7% udziałem w rynku (łącznie z produktami Informix). Udział Oracle wyliczono na 32,6%, natomiast Microsoftu na 18,7 mld USD. Szacunki IDC (13,6 mld USD) obejmują jednakże nie tylko sprzedaż nowych licencji lecz również przychody z usług wsparcia.

Zobacz również:

  • Gartner: ogromny wzrost na rynku baz danych
  • Microsoft rozszerza program bug bounty

Według prognoz IDC wartość rynku relacyjnych baz danych w 2008 r. przekroczy 20 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200