Wola Info przejmuje 100% udziałów w Noblestar Polska

Firma rozpoczyna tym samym budowę grupy kapitałowej. Do końca roku przewidziane są jeszcze dwie akwizycje.

Wartość transakcji odkupienia od Noblestar Corp. 100% udziałów w polskim oddziale tej firmy to 0,9 mln zł. List intencyjny z Noblestar Benelux B.V. w tej sprawie podpisano już 23 kwietnia br. Noblestar wycofuje się z Polski, gdyż spółka zamierza skoncentrować się na usługach IT Governance na rynku amerykańskim. "Kupujemy niedużą spółkę, ale to duże wydarzenie dla nas" - mówi Piotr Majcherkiewicz, prezes Wola Info. "Rozpoczynamy budowę grupy kapitałowej obok wzrostu organicznego będzie również wzrost przez akwizycje" - dodaje. Noblestar był do tej pory konkurentem Wola Info. Spółka miała znacznie bardziej rozwinięte kompetencje z dziedziny IT Service Management (ITSM). Firmy spotykały się przy projektach u wielu klientów. NobleStar działa na polskim rynku ITSM od ponad 10 lat i jest jego największym graczem. "Podjęliśmy decyzję, aby połączyć się z większą firmą, która również tego rodzaju usługi ma w swojej strategii"- mówi Konrad Kowal, dyrektor zarządzający NobleStar Polska. W 2006 roku przychody Noblestar wyniosły 2,6 mln zł, rok później 2,8 mln zł (ok. 90 tys. zł zysku netto) . Na 2008 firma przewiduje 3 mln przychodów i ok. 170 tys. zł zysku netto.

W I kw. Wola Info zanotowała 22,2 mln zł przychodów i 3,3 mln zł straty netto. W II kwartale powinien pojawić się zysk. Obecne zamówienia spółki mają wartość 40 mln zł. Wyniki za 2008 powinny być lepsze niż w 2007 roku, kiedy Wola Info miała 133,8 mln zł przychodów i 4,28 mln zł zysku netto.

Zakup udziałów Noblestar Polska zostanie sfinansowany ze środków z ubiegłorocznej emisji akcji, ok. 20 mln zł. Kolejne dwie akwizycje mają być znacznie większe. Kierownictwo Wola Info szacuje, że przejęcia te będą warte kilka-kilkanaście mln zł każde. Za każdym razem firma będzie przejmować po 100% akcji. Spółki o profilu usługowym, które znalazły się na celowniku Wola Info posiadają kompetencje, których firma nie posiada i w ten sposób uzupełni ofertę. Zakup powinien zostać sfinalizowany w III kwartale br. "Jedna z nich to spółka doradcza, co otwiera nam drogę do niedostępnych dotychczas projektów" - mówi Piotr Majcherkiewicz. Prezes Wola Info szacuje, że w 2009 przychody całej grupy mogą przekroczyć 250 mln zł. Szacunki te uwzględniają nie tylko efekt konsolidacji ale zakładają wzrost przychodów Wola Info, dzięki większej liczbie projektów usługowych.

Noblestar specjalizuje się m.in. w modelowaniu procesów ITIL; wdrożeniach systemów HP OpenView, w szczególności rozwiązaniach HP OV Service Desk; testach wydajności aplikacji, a następnie jej monitorowaniu; oraz wdrożeniach systemów BI firm Cognos i Business Objects. Klientami firmy są m.in. PKO BP, PKN Orlen, KGHM, czy BRE Bank.

Piotr Majcherkiewicz zapowiedział również, że Wola Info w warszawskiej siedzibie uruchamia 19 czerwca br. laboratorium rozwiązań firmy EMC i jej parterów.


TOP 200