Wojna grubych z chudymi

Optimus SA zapowiedział walkę z małymi firmami, składającymi do 16 tys. komputerów rocznie, które instalują nielegalne oprogramowanie i wadliwe komponenty.

Optimus SA zapowiedział walkę z małymi firmami, składającymi do 16 tys. komputerów rocznie, które instalują nielegalne oprogramowanie i wadliwe komponenty.

"Przez nieuczciwość małych składaczy klient może stracić nawet 750 zł przy zakupie jednego, niemarkowego komputera" - stwierdził Roman Kluska, zapowiadając bezwzględną walkę nowosądeckiej firmy z importerami i składaczami szlifowanych procesorów i pirackich kopii oprogramowania. Marek Maciaś, rzecznik Optimusa, stwierdził, że firma najwięcej traci właśnie przez "małych składaczy", których ubiegłoroczny udział w rynku szacuje się nawet na 80 tys. sprzedanych urządzeń.

Aby temu przeciwdziałać, Optimus SA wraz z firmami: Novell, Microsoft, IPS i Wydawnictwem PWN wyszedł z inicjatywą założenia polskiego stowarzyszenia BSA (Business Software Alliance), organizacji zajmującej się działalnością antypiracką, w imieniu największych międzynarodowych producentów oprogramowania. "Przesadą byłoby stwierdzenie, że wiemy już, jak lokalny komitet BSA będzie wyglądał" - mówi Tod H. Cohen, doradca prawny BSA w Europie. Twierdzi on że, nie ustalono, czy stowarzyszenie będzie posiadać jakiekolwiek struktury organizacyjne, a nawet jak brzmieć będzie jego nazwa. "W BSA toczą się obecnie dyskusje na temat sensu powoływania lokalnych organizacji i przedstawicielstw" - dodaje Tod H. Cohen. W stowarzyszeniu BSA Optimus występuje jako producent komputerów i przedstawiciel spółki Optimus Nexus, która oprócz lokalizacji multimedialnych encyklopedii stworzyła kilka własnych programów dla dzieci, takich jak ABC czy Literki.

Na pytanie, dlaczego Optimus nie jest członkiem Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania (PRO), które skupia polskie domy softwarowe'owe, Marek Maciaś wyjaśnił, że "firma nie jest członkiem wielu organizacji informatycznych, a działalność PRO nie jest mu bliżej znana". Marek Gondzio, prezes PRO, wyraził chęć współpracy z powstającą organizacją i nadzieję, że członkowie lokalnego stowarzyszenia BSA staną się również członkami PRO, podobnie jak Autodesk i Bentley Systems.

Jednym z elementów wojny z "nieuczciwymi sprzedawcami" ma być również powołanie pod koniec czerwca br. 120 centrów doradztwa komputerowego, świadczących bezpłatne, dwugodzinne porady przy zakupie komputera lub stworzenia małej sieci w firmie. Centra doradztwa są rozwinięciem ubiegłorocznego pomysłu nowosądeckiej firmy - Akademii Optimusa. Zdaniem przedstawicieli spółki, wkrótce w największych miastach Polski powstaną centra biznesowe, które będą świadczyć płatne usługi z zakresu integracji systemów dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200