Wodorowy UPS

APC opracowała konstrukcję systemu zasilania awaryjnego wykorzystującego wodorowe generatory prądu.

APC opracowała konstrukcję systemu zasilania awaryjnego wykorzystującego wodorowe generatory prądu.

American Power Conversion (APC) zaprezentowała nowy system zabezpieczający zasilanie dla centrów danych, opierający się na generatorach wykorzystujących kontrolowaną reakcję syntezy wodoru i tlenu do wytwarzania energii elektrycznej - tzw. IFCS (Integrated Fuel Cells System), a nie standardowe generatory spalinowe.

Z notebooka do serwerowni

Głównym zastosowaniem technologii ogniw wodorowych miało być zasilanie sprzętu przenośnego, ale wygoda korzystania, a także cena takich rozwiązań czynią je, przynajmniej na razie, mało praktycznymi. APC znalazła dla tej technologii niszę, która nie stawia aż takich wymagań odnośnie do miniaturyzacji, a jednocześnie jest w stanie zaakceptować relatywnie wysokie koszty w zamian za zwiększenie niezawodności.

Ogniwa wodorowe zostały włączone do oferty rozwiązań APC InfraStruXure. Systemy wykorzystujące nową technologię są przeznaczone dla instalacji, w których klasyczne generatory są trudne lub wręcz niemożliwe do zastosowania. Jedną z takich nisz są serwerownie zlokalizowane w dużych biurowcach. Zaletą ogniw jest brak toksycznych spalin, bezgłośna praca, a także możliwość długotrwałego podtrzymania działania infrastruktury - znacznie dłuższego, niż zwykłe akumulatory.

Podobnie jak inne elementy systemu InfraStruXure, IFCS ma konstrukcję modułową. Podstawowy element generatora ma moc 10 KW, a w standardowym stelażu o wysokości 42U mieszczą się 3 takie moduły o łącznej mocy 30 KW. Oprócz generatorów, w skład systemu wchodzą też: konwerter prądu stałego DC/DC, który dopasowuje dostarczaną moc do aktualnego zapotrzebowania odbiorników, oraz oprogramowanie umożliwiające zdalne zarządzanie systemem przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej.

Technologia jeszcze ciepła

Urządzenie jest zasilane wodorem z butli, która ze względów bezpieczeństwa jest umieszczona z dala od niego (zazwyczaj na zewnątrz budynku). System wymaga podsystemu odprowadzania wody, która jest produktem syntezy wodoru i tlenu. Być może do tego celu uda się wykorzystać już instalację do odprowadzania skroplin z klimatyzatorów.

Moduł generatora jest dodatkowo wyposażony w system wentylacji zapobiegający wydostaniu się pary wodnej lub niewykorzystanego wodoru do wnętrza pomieszczeń, a także system chłodzenia wodą. To konieczność, ponieważ na obecnym etapie rozwoju technologii sprawność generatorów wynosi tylko ok. 50%.

Ponieważ uzyskanie pełnej mocy wymaga ok. 20 s, kompletny system jest wyposażony również w klasyczne akumulatory zasilające, służące także do wyrównywania napięcia - generatory wodorowe wciąż mają dosyć długi czas reakcji na zmiany poboru prądu. To dlatego pojedynczy moduł o nominalnej mocy 10 KW ma moc rzeczywistą 13 KW. Owe 3 KW są zużywane na ładowanie akumulatorów buforowych.

Do przechowywania wodoru opracowany przez APC system IFCS wykorzystuje standardowe butle przemysłowe o wysokości ok. 150 cm i średnicy 22 cm. Jedna taka butla umożliwia utrzymanie 10 KW mocy zasilania przez 79 min. Dla uzyskania redundancji klasy N+1 w systemie muszą być zainstalowane co najmniej 3 takie butle, ale według APC, w typowych wdrożeniach będzie instalowanych najprawdopodobniej 9-10 butli. Pojedynczy moduł IFCS o mocy 10 KW kosztuje 25 tys. USD, ale drugie tyle trzeba zapłacić za instalację i uruchomienie systemu. Koszt wdrożenia InfraStruXure IFCS o mocy 10-30 kW można więc szacować na ok. 50-100 tys. USD. APC twierdzi, że ma w USA kilka instalacji pilotażowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200