Woda kontra powietrze - starcie ekstremalnych modeli GF 8800 GTX

Użytkownik samodzielnie nie musi martwić się o składanie zestawu chłodzenia wodnego. Jest on fabrycznie przygotowany i można go natychmiast użytkować. Moduł Aquatank zawiera w sobie niewielką pompkę zapewniającą obieg cieczy. Ciecz poruszająca się w obiegu zamkniętym przepływa przez potężny miedziany radiator, który dodatkowo chłodzony jest wentylatorem. Ten mechanizm ma zapewniać schładzanie cieczy. Układ chłodzenia na karcie graficznej nie jest już wyjątkowo potężny. Miedziany blok wodny znajduje się na GPU, radiator przylega też do 768 MB pamięci GDDR3. Moduł chłodzenia Aquatank (na spodzie obudowy znajduje się plastikowy "śledź") umieszcza się w wolnym slocie PCI, co zapewnia jest stabilną instalację. Przygotował go dla Asusa, Thermaltake. Na górze obudowy znajduje się ponadto przełącznik trybu pracy chłodzenia - low i high speed.

Podczas testów korzystaliśmy z trybu niskich obrotów wentylatora, który całkowicie wystarczał do chłodzenia karty przy jej domyślnych częstotliwościach taktowania. Tryb high zapewne przewidziany został dla tych, którzy kartę zamierzają dalej podkręcać, lecz ostrzegamy, huk wentylatora jest nie do zniesienia. W trybie low też najciszej nie jest lecz hałas można zaakceptować. Do karty graficznej niezbędne jest podłączenie dwóch 6-pinowych wtyczek zasilania PCI Express. Także moduł wodny wymaga dodatkowego zasilania - z gniazda Molex.

Rekordowe taktowanie

Zastosowanie chłodzenia wodnego na karcie Asusa pozwoliło na uzyskanie rekordowo wysokich częstotliwości taktowania procesora - 630 MHz i pamięci 2060 MHz. Podobne rezultaty jeśli chodzi o częstliwość taktowania procesora XFX uzyskuje przy konwencjonalnym chłodzeniu, jednak temperatura pracy procesora na karcie Asusa jest wyraźnie niższa i tym samym można liczyć na dłuższą żywotność tego modelu. Jeśli chodzi o taktowanie pamięci to żaden z konkurentów nie dorównał Asusowi.

Woda kontra powietrze - starcie ekstremalnych modeli GF 8800 GTX

Potężn radiator skutecznie odprowadza ciepło z obiegu zamkniętego

Woda kontra powietrze - starcie ekstremalnych modeli GF 8800 GTX

Blok wodny na karcie Asusa


TOP 200