Właściwe zarządzanie danymi kluczem do sukcesu firm

Agencja analityczna Vanson Bourne opracowała na zamówienie firmy Veeam dokument „Veeam Cloud Data Management Report” z którego wynika, że prawie trzy czwarte przedsiębiorstw nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Dlatego efektywne zarządzania danymi wydaje się być kluczem do sukcesu firm.

Raport powstał na podstawie badania, w ramach którego w 13 krajach ankietowano ponad 1500 menedżerów wyższego szczebla, odpowiedzialnych za obszary biznesowe i informatyczne. Ankietę przeprowadzono w Australii, Brazylii, Chinach, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Meksyku, Holandii, Rosji, na Bliskim Wschodzie, w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

W raporcie czytamy, że w ciągu ostatniej dekady ilość generowanych danych gwałtownie wzrosła. Wzrost ten jest tak szybki, że szacuje się, że w 2025 r. będziemy generować ponad 175 zetabajtów danych rocznie, czyli o prawie dwie trzecie więcej niż w roku 2018.

Zobacz również:

  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Przedsiębiorstwa muszą tymi danymi odpowiednio zarządzać i chronić je niezależnie od ich lokalizacji. Aż 73 proc. organizacji przyznaje, że nie jest w stanie zaspokoić potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do danych i usług. Okazuje się, że przeciętną dużą firmę kosztuje to aż 20 mln USD rocznie, a negatywne konsekwencje przestojów mogą obejmować utratę przychodów, spadek produktywności i zaufania klientów.

Z badania wynika też, że przedsiębiorstwa podejmują działania, aby przeciwdziałać tym niekorzystnym zjawiskom – prawie trzy czwarte (72 proc.) ankietowanych zamierza wykorzystać inteligentne zarządzanie danymi, nierzadko za pomocą narzędzi chmury hybrydowej.

Przedsiębiorstwa stawiają na wykorzystanie możliwości takich technologii jak chmura lub chmura hybrydowa, Big Data, sztuczna inteligencja i Internet rzeczy. Niepokoi jednak fakt, że tylko 37 proc. przedsiębiorstw ma duże zaufanie do aktualnie używanych rozwiązań w zakresie tworzenia kopii zapasowych, a większość (73 proc.) przyznaje, że nie jest w stanie zaspokoić potrzeb użytkowników.

Veeam Cloud Data Management Report na rok 2019 dowodzi, że przedsiębiorstwa dążą do korzystania z inteligentnych narzędzi cyfrowych. Badanie pokazuje, że firmy dążące do tego celu mają na całym świecie cztery punkty wspólne: chmura, komptetencje9 na 10 firm uważa podnoszenie kwalifikacji w zakresie nowych technologii u personelu za element kluczowy dla odniesienia sukcesu w ich inicjatywach cyfrowych, kultura Ponad dwie trzecie respondentów jest przekonanych, że kultura ich przedsiębiorstwie musi stać się bardziej otwarta na technologie cyfrowe.

„Żyjemy w epoce danych, a przedsiębiorstwa powinny zrozumieć powagę sytuacji i aktywnie zadbać o ich skuteczną ochronę. Firmy muszą zarządzać danymi tak, aby były one zawsze dostępne. Muszą też wykorzystać ich wartość do zwiększania wydajności. Nasze badanie dowodzi tymczasem, że wiele firm działa zbyt wolno” – powiedział Ratmir Timashev, współzałożyciel firmy Veeam i wiceprezes działu sprzedaży i marketingu.

Z raportu Veeam Cloud Data Management Report na rok 2019 wynika wyraźnie, że nadszedł czas na podjęcie działań. Niezbędne są solidne fundamenty cyfrowe, zapewniające objęcie danych mechanizmami tworzenia kopii zapasowych i ich nieprzerwaną dostępność.

Źródła: ITBC, Veeam

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200