Właściwa decyzja

Instytut Analiz Przedsiębiorstwa specjalizuje się w usługach doradczych, dotyczących projektowania i wdrażania systemów kontrolingu.

Instytut Analiz Przedsiębiorstwa specjalizuje się w usługach doradczych, dotyczących projektowania i wdrażania systemów kontrolingu.

Choć sam termin kontroling może wydać się niektórym obcy, to idea, jaka się za nim kryje, jest dobrze znana. "Kontroling to system wspomagania kierownictwa poprzez dostarczanie i ocenę informacji decyzyjnych. Realizatora kontrolingu w firmie porównuje się często z nawigatorem na statku, który za pomocą przyrządów obserwuje kurs, a w przypadku odchyleń postuluje dokonanie jego korekty. Decyzje o tym, jak statek - przedsiębiorstwo popłynie, podejmuje jednak kapitan - kierownictwo" - wyjaśnia Jacek Goliszewski, prezes firmy Instytut Analiz Przedsiębiorstwa (IAP).

"Zainteresowanie kontrolingiem w Polsce jest duże, jednak wciąż wiele firm nie dostrzega korzyści z wdrożenia odpowiedniego oprogramowania. Do realizacji takich zadań stosuje się m.in. program Excel, choć rodzi to wiele problemów: indywidualność modeli, importu danych, ograniczenia dla wieloprzekrojowych analiz itp." - dodaje.

Pełna kontrola

IAP oferuje zintegrowane ekonomiczno-informatyczne podejście do kontrolingu, które obejmuje zarówno opracowanie koncepcji ekonomicznej, jak i wdrożenie systemu MIKcontrolling. Klientami firmy są przedsiębiorstwa z różnych branż, m.in. Masterlink Express, Mercedes Benz Polska czy Huta Szkła Ujście.

Instytut Analiz Przedsiębiorstwa został założony pod koniec 1995 r. jako firma stricte doradcza. Wkrótce jednak podpisano umowę o współpracy z niemiecką firmą MIK (Management Information Kommunikation), producentem oprogramowania w zakresie kontrolingu i systemów decyzyjnych. IAP jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę oprogramowania MIKcontrolling. Wspieranie kierownictwa w procesach decyzyjnych przez MIKcontrolling odbywa się poprzez przygotowanie i analizę informacji. Wielowymiarowy bank danych, do którego automatycznie importowane są dane z systemów finansowo-księgowych, pozwala dokonywać różnorodnych ocen, analiz, a także planowania i konsolidacji danych.

Od niedawna IAP, w ramach Instytutu Controllingu, proponuje cykl szkoleń. Jednym z jego elementów jest gra decyzyjna, znajdująca się w programie kształcenia kontrolerów w koncernie DaimlerChrysler. "Dzięki temu uczestnicy mogą poznać nie tylko filozofię i sposób funkcjonowania kontrolingu, lecz także nauczyć się stosować go w praktyce" - twierdzi Jacek Goliszewski.

Następna generacja

Zdaniem przedstawicieli firmy, korzyści ze stosowania kontrolingu to przede wszystkim znacząca obniżka kosztów (nawet do 30%) w wyniku wprowadzenia budżetowania i nowoczesny system rachunków kosztów, pozwalający na określanie rentowności poszczególnych jednostek organizacyjnych czy produktów.

W najbliższym czasie IAP zamierza wprowadzić na polski rynek produkt MIK-ONE, należący do najnowszej generacji produktów firmy MIK-OLAP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200