Władza nad domenami

Komisje sejmowe zainteresowały się tematem rejestrowania internetowych domen w Polsce.

Komisje sejmowe zainteresowały się tematem rejestrowania internetowych domen w Polsce.

Najwięksi internetowi usługodawcy w Polsce dążą do ustanowienia niezależnej instytucji, która zarządzałaby przyznawaniem internetowych nazw symbolicznych, używanych do adresowania komputerów podłączonych do Internetu. Takie stanowisko zawarto w deklaracji przyjętej przez przedstawicieli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Sejmowej Komisji Transportu i Łączności oraz Sejmowej Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumenta na spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Użytkowników Internetu - SPUI (organizacja alternatywna wobec Polskiej Społeczności Internetu - PSI - najstarszego stowarzyszenia zrzeszającego internautów w Polsce).

Obecnie monopol w zakresie rejestracji domen, należących do grupy *.pl, posiada Naukowa i Akademicka Sieć Naukowa (NASK). Przedstawiciele tej instytucji nie zostali jednak zaproszeni na ubiegłotygodniowe spotkanie z udziałem członków komisji sejmowych.

NASK posługuje się regulaminem rejestracji domen, który miał być tymczasowy, i - według ustaleń przyjętych m.in. z PSI - miał obowiązywać jedynie do końca ub.r. Rozmowy będą kontynuowane w przyszłym miesiącu. Tym razem mają w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani, w tym PSI, i Komitet Badań Naukowych.


TOP 200