Wkrótce nowa wersja Linuxa

Do programistów i beta-testerów trafiła wstępna wersja Linuxa 2.4. Nowy system cechować ma między innymi usprawniona obsługa platform wieloprocesorowych oraz możliwość adresowania do 64 GB pamięci.

Jądro długo oczekiwanego Linuxa 2.4 nie pojawiło się tak jak obiecywano przed końcem ubiegłego roku. Dopiero obecnie, do programistów i beta-testerów trafiła wstępna wersja nowego systemu. Twórca Linuxa, Linus Torvalds wyjaśnia, że opóźnienie podyktowane było koniecznością wyeliminowania wykrytych w ostatniej chwili błędów. Jednocześnie obiecał on, że w niedługim czasie pojawi się finalna wersja nowego jądra systemu.

Torvalds nie ujawnił dokładnej daty zakończenia prac, niektórzy sądzą, że jego dystrybucja może się rozpocząć już pod koniec bieżącego miesiąca, kiedy to rozpocznie się konferencja LinuxWorld w Nowym Jorku. Wielu użytkowników Linuxa z niecierpliwością oczekuje nowego systemu, ponieważ ma on zawierać funkcje, które umożliwią wykorzystanie Linuxa w dużych systemach serwerowych. Do funkcji tych należą m.in. obsługa do 16 procesorów i do 64 GB pamięci operacyjnej. Nowy system będzie także obsługiwał nowe serwery IBM-a S/390.

Zobacz również:

  • SUSE udostępniło kolejną wersję systemu SLES 15
  • Zmiany u największych sprzedawców Apple w Polsce
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200