Wizja TV i PTK zaoferują dostęp do Internetu

United Pan-European Communications (UPC), właściciel firmy @Entertainment, zamierza na początku przyszłego roku umożliwić abonentom Wizji TV i Polskiej Telewizji Kablowej korzystanie z usług telefonicznych, transmisji danych i dostępu do Internetu.

United Pan-European Communications (UPC), właściciel firmy @Entertainment, zamierza na początku przyszłego roku umożliwić abonentom Wizji TV i Polskiej Telewizji Kablowej korzystanie z usług telefonicznych, transmisji danych i dostępu do Internetu.

Dostęp po kablu

"Za pośrednictwem sieci telewizji kablowych użytkownik ma dostęp do transmisji danych z szybkością znacznie większą niż przy wykorzystaniu domowego modemu czy nawet stałego łącza o średniej przepustowości. O przydatności szerokopasmowych sieci światłowodowych stosowanych przez telewizję kablową do celów transmisji danych świadczy zainteresowanie nimi takich firm, jak AT&T czy Microsoft" - mówi Przemysław Schmyt, wiceprezes @Entertainment.

Usługi telefoniczne i internetowe świadczone przez UPC za pośrednictwem sieci telewizji kablowej są już dostępne w dużych miastach europejskich, m.in. Wiedniu i Amsterdamie. Dwukierunkowe sieci kablowe umożliwiają dostęp do Internetu, poczty elektronicznej, organizację tele- i wideokonferencji. Przedstawiciele UPC nie potrafią jeszcze podać cen usług. "Prawdopodobnie będzie to jednolita opłata miesięczna, skalkulowana tak, aby była atrakcyjna dla przeciętnego użytkownika domowego. Przedstawimy ofertę zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i firm" - mówi Przemysław Schmyt.

Pierwszą telewizją kablową, która wprowadziła do oferty usługi internetowe, był warszawski Aster City. Opłata za podłączenie Internetu w sieci kablowej Aster City wynosi 488 zł, a abonament miesięczny 80-100 zł.

Kłopot z koncesją

Zdaniem wiceprezesa @Entertainment, sieć Wizji TV i PTK jest przygotowana do świadczenia usług transmisji danych w ok. 80%. Dla operatorów telewizji kablowych największym problemem jest uzyskanie koncesji ministra łączności na świadczenie tego typu usług transmisji danych. Do tej pory koncesję uzyskał tylko AsterCity. Na jej przyznanie oczekuje 27 operatorów.

"Dotychczasowe problemy z uzyskaniem koncesji były związane z interpretacją prawną. Należało stwierdzić, co właściwie jest przedmiotem takiej koncesji i jaki powinien być jej zakres" - mówi Piotr Zagórski, specjalista w wydziale zezwoleń i koncesji telekomunikacyjnych Ministerstwa Łączności. "Koncesje dla kolejnych operatorów telewizji kablowych powinny być przyznane w ciągu miesiąca" - zapewnia. Jednak zdaniem przedstawicieli UPC, wydawanie kolejnych koncesji jest wstrzymywane przez TP SA, która nie może jeszcze świadczyć usług tej jakości i obawia się utraty pozycji na rynku usług internetowych.