Witryna, na której zobaczysz w trybie on-line wszystko, co krąży wokół Ziemi

Liczący sobie zaledwie 18 lat amerykański programista James Yoder jest twórcą witryny, na której internauci mogą obserwować w czasie rzeczywistym wszystkie kosmiczne obiekty krążące wokół kuli ziemskiej. I to dosłownie wszystkie, gdyż nie tylko aktywne satelity i rakiety, ale nawet śmieci kosmiczne o wielkości większej od piłki do tenisa (z wyłączeniem oczywiście obiektów wojskowych, w tym satelitów szpiegowskich).

Użytkownik może zobaczyć na witrynie stuffin.space orbitę każdego obiektu oraz obserwować w trybie on-line jego aktualne położenie. Oprogramowanie wykorzystuje technologię WebGL i bazuje na danych pobieranych z witryny Space-Track.org (amerykańska agencja rządowa). Wizualizuje je i wyświetla obraz w trybie on-line, co oznacza iż użytkownik widzi pełną animację 3D i może podglądać jak wybrany przez niego obiekt przemieszcza się wokół Ziemi i gdzie w danej chwili się znajduje.

Posługując się myszą użytkownik może zmieniać kąt pod jakim oglądamy animację oraz zwiększać lub zmniejszać wielkość obrazu. Po wybraniu konkretnego obiektu możemy też zobaczyć wszystkie parametry techniczne obiektu, a więc jego nazwę, kiedy został wystrzelony, apogeum (maks. wysokość), perygeum (min. wysokość), aktualne położenie, aktualną wysokość, aktualną szybkość czy czas obiegu wokół Ziemi.

Zobacz również:

Witryna, na której zobaczysz w trybie on-line wszystko, co krąży wokół Ziemi

Źródło: stuffin.space. Trajektoria i dane techniczne satelity GPS noszącego nazwę NAVSTAR 68 (USA 242)

Poszczególne obiekty wyświetlane są w postaci kropek mających różne kolory. Kolorem czerwonym oznaczone są czynne satelity, kolorem niebieskim korpusy rakiet, a szarym kolorem kosmiczne śmieci. Z lewej strony widać okienko w którym użytkownik może wpisać pełną lub cząstkową nazwę obiektu, a witryna wyświetli obok wszystkie obiekty mające w nazwie takie wyrażenie. Użytkownik może oglądać wszystkie obiekty albo wybrać określony rodzaj , np. tylko GPS (obsługujące nawigację satelitarną) . Pozostaje nam życzysz przyjemnego buszowania po kosmosie.


TOP 200