Wirtualny świat danych

Gromadzenie, przechowywanie i zabezpieczanie danych to jedno z większych wyzwań dla współczesnych organizacji. Na rynku istnieje szereg rozwiązań i produktów, które mają wesprzeć firmy w tym procesie. Czym kierować się przy wyborze rozwiązań oraz ich dostawcy?

Tegoroczne spotkanie Backup Forum, organizowane przez Veracomp, zgromadziło ponad setkę użytkowników i dostawców rozwiązań backupowych. Mocny merytorycznie program, skupiający się przede wszystkim wokół zagadnienia ochrony środowisk wirtualnych, technologiczne panele dyskusyjne z dużą interakcją uczestników, dały możliwość odpowiedzi na wiele pytań związanych z przechowywaniem i bezpieczeństwem danych.

Jak szukać?

Wirtualizacja zrewolucjonizowała podejście do organizowania infrastruktury teleinformatycznej w firmach. W centrach danych oraz serwerowniach średnich firm wirtualizacja zagościła już na dobre, obecnie korzysta z niej też coraz więcej małych podmiotów, które w ten sposób optymalizują swoje nakłady na organizację serwerowni oraz dostępność rozwiązań IT.

W procesie wirtualizacji kluczowym coraz częściej wydaje się być pytanie, w jaki sposób i jakimi możliwościami zabezpieczać, odzyskiwać i udostępniać dane, które znajdują się w systemach środowisk wirtualnych. Odpowiedzią jest backup, jako część polityki disaster recovery czy business continuity.

Acronis, globalna firma zajmująca się rozwiązaniami do backupu hybrydowych środowisk, składowania i ochrony danych, zaproponowała niedawno rozwiązanie Acronis Backup Advanced 12.5, łączące w sobie oprogramowanie do backupu środowisk hybrydowych z mechanizmami ochrony danych przed atakami ransomware. Hybrydowy backup z możliwością przechowywania danych zarówno lokalnie jak i w chmurze oraz zabezpieczenie przed ransomware wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. Funkcje Acronis Backup 12.5 obejmują m.in. szybkie odtwarzanie maszyn wirtualnych.

Eksperci uczestniczący w Backup Forum wspólnie zastanawiali się nad tym, że skoro istnieje konieczność zabezpieczania danych, a jednocześnie większość dostawców rozwiązań wirtualizacyjnych nie dostarcza wraz z nimi rozwiązań ochronnych, to jakimi kryteriami należy kierować się przy doborze dostawców, by zapewnić ciągłość pracy i skutecznie zarządzać ochroną środowisk wirtualizacyjnych?

Wachlarz rozwiązań

Jeszcze kilka lat temu znalezienie dobrego rozwiązania do backupu w wirtualizacji nie było łatwe. Obecnie wielu vendorów ma dojrzałe narzędzia, coraz bardziej przyjazne użytkownikowi.

Jak więc wybierać?

Najprostszą, choć wcale nie tak oczywistą, odpowiedzią, jest taka, by wybierać rozwiązanie, które pozwoli na odtworzenie danych…. Firmy powinny być bowiem oceniane nie po ilości stworzonych ale odtworzonych kopii danych.

Eksperci zwracali uwagę na uniwersalne rozwiązania firm trzecich. O ile bowiem producenci dostarczający rozwiązania wirtualne z reguły dostarczają wraz z nimi narzędzia do zabezpieczania tylko własnych rozwiązań, firmy tradycyjnie dostarczające niezależne rozwiązania backupowe posiadają często cały wachlarz alternatywnych rozwiązań ponad to, co oferują dostawcy produktów wirtualizacyjnych i potrafią wspierać firmę w zakresie jej rozwiązań równoległych.

Wyzwanie skalowalności

Innym, ważnym ze względu na rynkowe trendy aspektem, jest zagadnienie chmury. Wielu producentów poszerza swoją wirtualizację o chmurę. Eksperci obecni na Backup Forum wskazywali, jak ważne przy wyborze rozwiązania jest znalezienie takiego producenta, który będzie również potrafił robić backup w chmurze. By jednocześnie miał kompetencje w backupie opartym o wykorzystanie tradycyjnych rozwiązań dostępnych na rynku, jak też będzie rozwijał swoje rozwiązania w oparciu o najnowsze technologie.

Kolejnym istotnym punktem wyboru rozwiązania jest to, jak bardzo elastycznie producent backupu dostosuje się do wzrastającej skalowalności. Dziś znane są technologie, którem jak się wydaje, powinny pomóc rozwiązać zagadnienie skalowalności danych. Pytanie tylko, czy w przyszłości jakiekolwiek rozwiązanie będzie nadal aktualne. Skalowalność to jedno z większych wyzwań dla użytkowników końcowych i integratorów.

Rozwiązania na pewno będą ewoluować, ponieważ innowacyjność dla firm dostarczających rozwiązania backupowe to być albo nie być w głównym nurcie biznesu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200