Wirtualny przełącznik HP do obsługiwania środowisk SDN (Software Defined Networks)

HP poszerza ofertę o rozwiązanie wpisujące się w obserwowany obecnie trend, zmierzający do zwiększenia roli oprogramowania w procesie zarządzania sieciami komputerowymi. To oprogramowanie FlexFabric Virtual Switch 5900v pełniące rolę wirtualnego przełącznika, współpracujące z fizycznym przełącznikiem FlexFabric 5900AF.

FlexFabric Virtual Switch 5900v i FlexFabric 5900AF tworzą tandem, który może z powodzeniem zastępować rozwiązanie vSwitch (produkt firmy wykorzystujący technologię wirtualnych maszyn) i daje do ręki twórcom aplikacji chmurowych narzędzie pozwalające zarządzać w centrach danych całym środowiskiem sieciowym.

Według HP tandem oferuje więcej możliwości niż oprogramowanie vSwitch, które nie wspiera szeregu zaawansowanych funkcjonalności QoS, bez których zarządzanie chmurami obliczeniowymi jest w wielu przypadkach bardzo utrudnione. Dlatego niektórzy twierdzą, że vSwitch nie zasługuje na miano wirtualnego przełącznika i oceniają, że jest tylko rozbudowany adapter sieciowy.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • HP EliteBook 800 – twoje wsparcie w hybrydowym modelu pracy
Wirtualny przełącznik HP do obsługiwania środowisk SDN (Software Defined Networks)

FlexFabric 5900AF

W przypadku przełącznika FlexFabric Virtual Switch 5900v każda wirtualna maszyna ma do dyspozycji swój własny dedykowany port znajdujący się w fizycznym przełączniku 5900AF. HP twierdzi, że użytkownik może w każdej chwili zastąpić vSwitch oprogramowaniem FlexFabric Virtual Switch 5900v, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian do konfiguracji pracujących już w danym środowisku sieciowym maszyn wirtualnych.

5900AF wspiera zaawansowane opcje zarządzania i kontrolowania przepływu pakietów, takie jak agregowanie wirtualnych portów Ethernet (standard 802.1Qbg) i protokół VDP (Virtual Discovery Protocol). Operacje sieciowe, które do tej pory wykonywał hiperwizor VM, są obecnie scedowane na fizyczny przełącznik, informuje HP.

"Możliwość śledzenia zasobów VM podczas i po aktywności vMotion", tak HP opisuje kolejną funkcjonalność VMware, którą wspiera technologia FlexFabric. Profile towarzyszące zasobom podążają wtedy automatycznie za wirtualnymi maszynami.

FlexFabric Virtual Switch 5900v pojawi się oficjalnie w ofercie HP w czwartym kwartale 2013 r. Cena rozwiązania nie jest jeszcze znana..

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200