Wirtualne serwery Microsoftu

Koncern zakupi prawa do technologii kalifornijskiej spółki Connectix, specjalizującej się w narzędziach do wirtualizacji systemów operacyjnych.

Firma Connectix jest autorem oprogramowania Virtual PC umożliwiającego instalowanie i uruchamianie różnych systemów operacyjnych na jednym komputerze. Virtual PC zapewnia użytkownikom Windows możliwość jednoczesnej pracy z aplikacjami dla starszych systemów Microsoftu czy też Linuxa lub OS/2.

Microsoft przejmie prawa do trzech rozwiązań Connectix’a - Virtual PC for Windows, emulatora Windows dla Mac OS oraz pakietu Virtual Server. Ten ostatni produkt znajduje się w fazie beta testów. Oprogramowanie służy do konsolidacji serwerów i umożliwia uruchomienie wielu wirtualnych serwerów (np. Windows 2000, Linux, Unix) na jednej platformie sprzętowej.

Zdaniem analityków, takie rozwiązanie jak Virtual Server, może zainteresować firmy korzystające z Windows NT 4.0. Microsoft liczy także, że przedsiębiorstwa chcące zoptymalizować wykorzystanie posiadanych zasobów sprzętowych. Z analiz Microsoftu wynika, że wielu klientów firmy używa z powodzeniem konkurencyjnego oprogramowania firmy VMware.

Koncern nie wyklucza, że z czasem rozwiązania Connectix staną się integralną częścią serwerowej linii systemów Windows. W wyniku przejęcia prac nad rozwojem Virtual Server przez Microsoft komercyjna premiera tego oprogramowania zostanie przesunięta na II połowę br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200