Wirtualna rzeczywistość może wnieść znaczący wkład w walkę z chorobą Alzheimera

Ostatnie badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pokazują, że wykorzystanie technologii związanych z wirtualną rzeczywistością może pomóc w terapii choroby Alzheimera.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Według nich, rzeczywistość wirtualna może pomóc w walce z poczuciem samotności i izolacji społecznej, czyli dwoma czynnikami ściśle powiązanymi z chorobą Alzheimera. Terapia wykorzystująca wirtualną rzeczywistość może przywrócić pacjentowi utracone wspomnienia oraz przypomnieć mu określone zdarzenia z jego życia, co w przypadku tej choroby jest niezwykle ważne. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kent w Wielkiej Brytanii wykazało, że rzeczywistość wirtualna może pomóc osobom cierpiącą na chorobę Alzheimera i demencję.

Tego rodzaju terapia nie powoduje, że choroba się cofa, ale z pewnością spowalnia jej postęp, przywracając pacjentom radość życia, zwłaszcza w przypadku osób samotnych.

Zobacz również:

  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów

Dawniej samotność bagatelizowano, a obecnie traktuje się ją jako jednostkę chorobową, taką jak nadciśnienie. Badania pokazują, że izolacja społeczna wśród osób starszych wiąże się ze zwiększonym średnio aż o 50% ryzykiem zachorowania na demencję czy Alzheimera. Potwierdzają do badania przeprowadzone w 2021 r. przez Boston University. Wykazało ono, że trwająca wiele lat samotność zwiększa prawdopodobieństwo późniejszego rozwoju demencji i choroby Alzheimera.

Naukowcy są zgodni co do tego, że istnieje zasadnicza różnica między rozmową przez telefon a doświadczaniem trójwymiarowego środowiska z obrazami, dźwiękami, a w niektórych przypadkach nawet z zapachami, które to bodźce kreuje wirtualna rzeczywistość. Rzeczywistość wirtualna to dla mózgu nieoceniona terapia.

Może ona pomóc połączyć ludzi z ich bliskimi, nawet jeśli nie mogą znajdować się w tym samym pomieszczeniu. Są już pierwsze aplikacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość do spowalniania rozwoju choroby Alzheimera. Przykładem może być amerykańska firma MyndVR, której aplikacje pozwalają starszym osobom wchodzić w interakcje z ich rodzinami i znajomymi, które wykorzystują z dużym stopniu technologię wirtualnej rzeczywistości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200