Wirtualna przeglądarka sposobem na wirusy?

Wiesz o nowych dziurach, boisz się ich ale musisz korzystać z Windows? Być może wirtualna przeglądarka jest projektem, który rozwiąże przynajmniej część z tych problemów.

Produktem, który to umożliwia jest udostępniony niedawno VMWare Player, czyli darmowy "odtwarzacz" (stosowniejsze byłoby słowo "uruchamiacz") do wirtualnych maszyn VMWare. Umożliwia on uruchamianie takich wirtualnych maszyn w ramach działającego już systemu operacyjnego (Windows lub Linuksa). Innymi słowy, VMWare pozwala na uruchomienie Linuksa pod Windows (lub Windows pod Linuksem).

Propozycja VMWare jest kompromisem pomiędzy jedną skrajnością, jaką jest skasowanie Windows i zainstalowanie na jego miejsce Linuksa a drugą, jaką jest korzystanie tylko z Windows - co często jest podyktowane względami praktycznymi albo polityką firmy. VMWare daje za darmo VMWare Player oraz gotową maszynę wirtualną Browser Appliance. Ta ostatnia jest po prostu gotową do użycia instalacją Linuksa, którą można za pomocą VMWare Player uruchamiać z poziomu Windows i używać jej do bezpiecznego chodzenia po Internecie, czytania poczty elektronicznej i innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa czynności.

Zobacz również:

  • Spekulacje potwierdziły się. Broadcom przejmuje VMware
  • Nowości zaprezentowane na Red Hat Summit 2022
  • Canonical wydaje Ubuntu 22.04 LTS z ulepszonym jądrem

Browser Appliance jest instalacją opartą o dystrybucję Ubuntu Linux, jedną z najbardziej przyjaznych użytkownikowi, z nowoczesnym kernelem i praktycznie wszystkimi programami potrzebnymi do korzystania z Internetu. Równocześnie jednak uruchomienie Linuksa spod Windows rozwiązuje wiele problemów związanych na przykład ze sprzętem. VMWare automatycznie "podpina" działający pod Windows sprzęt pod Linuksa, dzięki czemu użytkownik nie musi przejmować się egzotycznymi kartami sieciowymi lub graficznymi.

W Browser Appliance domyślną przeglądarką jest Firefox 1.0.4 lub 1.5.

Darmowego VMWare Playera można pobrać ze stron VMWare, podobnie jak Browser Appliance.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200