Wirtualna komunikacja

W pierwszej połowie br. Lucent Technologies wprowadzi na rynek nowe rozwiązania umożliwiające budowanie sieci wirtualnych VPN.

W pierwszej połowie br. Lucent Technologies wprowadzi na rynek nowe rozwiązania umożliwiające budowanie sieci wirtualnych VPN.

Po Cisco i 3Com (pisaliśmy o tym w CW 3/2000) swoje plany dotyczące produktów umożliwiających budowanie sieci wirtualnych VPN przedstawiła Lucent Technologies. Firma zintegruje kilka dostępnych obecnie niezależnie linii produktów VPN, co ma zapewnić użytkownikom biznesowym łatwość zarządzania sieciami wirtualnymi, budowanymi na bazie sprzętu Lucenta. W ramach jednej rodziny Secure VPN będą dostępne zarówno własne rozwiązania Lucenta, jak i produkty oraz technologie, które weszły do oferty firmy wraz z przejęciem w ub.r. firm Ascend Communications i Xedia.

Pełna integracja

W pierwszym półroczu br. Lucent zintegruje w jeden produkt własny pakiet Lucent Security Management Server (LSMS) z oprogramowaniem QVPN Builder przejętej firmy Xedia. LSMS jest zoptymalizowany do scentralizowanego zarządzania urządzeniami oferującymi zdalny dostęp za pośrednictwem VPN do zasobów sieci korporacyjnej (głównie dla indywidualnych użytkowników), a QVPN Builder jest przeznaczony do zarządzania łączami VPN o dużej przepustowości, budowanymi pomiędzy oddziałami firmy a jej sieciami lokalnymi (komunikacja site-to-site). Integracja obydwu pakietów umożliwi centralne ustalanie konfiguracji sieci wirtualnych i dystrybuowanie jej do wszystkich routerów i bramek VPN w sieci. Dotychczas użytkownicy musieli zarządzać tymi rozwiązaniami niezależnie.

Lucent opracowuje również nowe uniwersalne oprogramowanie klienta IPSec, które umożliwi użytkownikom komputerów przenośnych z systemami Windows zdalne łączenie z sieciami korporacyjnymi poprzez łącza VPN bez względu na to, jaki router bądź bramka VPN obsługuje to połączenie od strony firmy.

Dotychczas użytkownicy byli zmuszeni stosować różne pakiety klienckie w zależności od końcowego urządzenia obsługującego kanał VPN. Nowy klient IPSec obsługuje również technologię indywidualnych cyfrowych certyfikatów dla użytkowników VPN. Klient IPSec w wersji 3.0 będzie wyposażony w funkcje lokalnego firewalla, zabezpieczającego komputer użytkownika, łączący się poprzez VPN z siecią firmową, przed potencjalnymi atakami włamywaczy.

Nowe pudełka

W II kwartale br. Lucent wprowadzi na rynek dwie bramki VPN, czyli dedykowane urządzenia pracujące w sieci korporacyjnej, z routerem oddzielającym sieć lokalną od Internetu. VPN Gateway 80 będzie mógł obsłużyć równocześnie do 400 tuneli IPSec. Jego cena w zależności od konfiguracji wyniesie 2000-4000 USD. Bardziej zaawansowany model VPN Gateway 201 będzie obsługiwać ok. 2000 równoległych połączeń IPSec. Jego cena to 8000-12 000 USD.

Klientom, którzy będą chcieli zintegrować funkcje obsługi połączeń VPN w ramach routerów obsługujących również komunikację z sieciami rozległymi, Lucent zaproponuje swoje routery z serii Pipeline, SuperPippe i AccessPoint, wyposażone w nowe oprogramowanie, pozwalające realizować połączenia VPN w pełni obsługujące standard IKE X.509. W zależności od modelu urządzenia i portów WAN, w jakie będzie ono wyposażone, trzeba będzie zapłacić za nie 1000-45 000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200