"Wirtualizacja" użytkownika

Firma Tranxitio, dostawca oprogramowania zarządzającego, udostępniła oprogramowanie, które ma wspomagać nadzorowanie i utrzymanie personalizacji wirtualizowanych desktopów.

Firma zapewnia, iż jej oprogramowanie o nazwie AdaptivePersona pozwala na zaoszczędzenie zarówno pracy administratorów jak i zasobów pamięciowych, a jednocześnie zapewnić ma lepsza wydajność pracy użytkowników. Oprogramowanie ma być zademonstrowane podczas VMworld w San Francisco w przyszłym tygodniu.

Mało znana, zatrudniająca zaledwie 25 pracowników firma, jest obecna na rynku od roku 2000, z oprogramowaniem LiveManager, które wspomaga administratorów desktopów w zachowywaniu danych i ustawień desktopów pracowników przedsiębiorstwa kiedy migrują na nowy sprzętu lub uaktualniają system operacyjny. Według danych firmy, system ten obsługuje już ponad dwa miliony pecetów.

AdaptivePersona jest pewnym rozszerzeniem LiveManager, ale skupiającym się na desktopach wirtualnych. Wirtualizacja desktopów w przedsiębiorstwie zakłada przechowywanie maszyn wirtualnych na centralnych serwerach i sprowadzanie ich na desktopy użytkowników końcowych.

Według zwolenników wirtualizacji, takie podejście ułatwia zarządzanie komputerami klienckimi, ich uaktualnianie i zapewnianie im bezpieczeństwa. W odróżnieniu od starszych rozwiązania, takich jak usługi terminalowe Microsoft czy Citrix Systems, wirtualizowany desktop w odczuciu użytkownika końcowego prawie nie różni się od pełnego, rzeczywistego peceta.

Problem polega jednak na tym, że taki użytkownik chciałby mieć do dyspozycji pełną maszynę wirtualną: z plikami PST Outlooka, historią komunikatora, plikami MS Office i specyficznymi ustawieniami Windows. Taka maszyna wirtualna może stać się zbyt duża i powolna, a także skomplikowana w zarządzaniu.

AdaptivePersona ma upraszczać to zadanie poprzez przeniesienie "historii użytkownika" desktopa do swojego własnej, oddzielnej warstwy. Ten zabieg pozwala menadżerom IT na utrzymywanie tylko kilku zwirtualizowanych obrazów, do którym mogą dokładać warstwę osobistych ustawień użytkownika. Te personalizowane pliki są relatywnie niewielkie i zawierają takie elementy użytkownika, jak archiwa Outlooka, czy dokumenty Office.

W praktyce dwaj wiodący dostawcy wirtualizacji desktopa - VMware i Citrix - mają już możliwość wydzielenia profilu użytkownika, aplikacji i systemów operacyjnych. Elementy te są za każdym razem komponowane, kiedy wirtualny desktop wysyłany jest do użytkownika końcowego. Jednak AdaptivePersona ma zapewniać dodatkowo również utrzymanie specjalistycznych ustawień aplikacji, takich m.in. jak paski narzędzi czy widoki ekranu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200