Wirtualizacja baz danych

Bazy danych ewoluują dzisiaj szybciej niż kiedykolwiek, starając się dotrzymać kroku tendencji wirtualizacji świata online na wszystkich poziomach.

Baza danych, jaką znamy, na różne sposoby znika we własnych strukturach wirtualizowanych. W tym nowym wzorcu dane nie są fizycznie umiejscawiane - będą one utrzymywane w sposób transparentny, w coraz większej liczbie formatów fizycznych i logicznych, w siatkach wzajemnie połączonych pamięci i zasobów dyskowych, i dostarczane z minimalnym opóźnieniem do wykorzystujących je aplikacji.

Działanie w czasie rzeczywistym to najbardziej pożądana dzisiaj cecha rozwiązań business intelligence (BI) i wirtualizacja ma ułatwiać nadążną analizę danych biznesowych w znacznie większym stopniu niż podejścia tradycyjne. Wirtualizacja baz danych ma ułatwić działanie BI w czasie rzeczywistym poprzez zastosowanie rozproszonych "pamięci buforujących", które będą przenikać infrastrukturę IT na wszystkich poziomach.

Zobacz również:

  • Efekt synergii zmienia zasady pracy z danymi
  • Oracle znosi ograniczenia w zarządzaniu danymi

W miarę umacniania się nowego podejścia, może ono zapewnić konwergencję różnorodnych podejść architektonicznych do BI czasu rzeczywistego, takich jak ETL (Extraxt Transform Load), CDC (Changed-Data Capture), przetwarzanie strumieni zdarzeń czy federacja danych. Architektury te mogą stać się alternatywnymi wzorcami integracji w wirtualizowanych strukturach informacyjnych dla BI czasu rzeczywistego.

Konwergencja rozwiązań BI czasu rzeczywistego do zunifikowanej, rozproszonej struktury buforowania może trwać więcej niż dekadę z powodu niedojrzałości technologii, braku standardów i częściowo z powodu rozproszenia implementacji takich technologii między dostawców BI i hurtowni danych. Jednak wszystkie oznaki wskazuje, iż jest ona nieunikniona.

Przykładem takich tendencji jest m.in. niedawno przekazany do produkcji długo oczekiwany SQL Server 2008. Wśród wielu nowych funkcji zawiera on też moduł CDC i wyprzedzające buforowanie w silniku OLAP (Online Analitycal Processing). CDC wnosi nową funkcjonalność do tradycyjnych rozwiązań BI, ponieważ pozwala na ciągłe ładowanie uaktualnień baz danych z logów transakcji, zmniejszając obciążenie platform transakcyjnych. Wyprzedzające buforowanie jest istotnym mechanizmem na styku z hurtownią danych, ponieważ przyspiesza kwerendy użytkowników.

Firma zapowiedziała też projekt warstwy pośredniczącej rozproszonego buforowania w pamięci operacyjnej o nazwie kodowej "Project Velocity". Rozwiązanie ma być zintegrowane z przyszłymi wydaniami SQL Server. Podobnego typu technologie w swoich bazach danych już zaimplementowała Oracle.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200