Wiosna - czas uporządkować system

Wolny komputer, niestabilny system, problemy z uruchamianiem podstawowych aplikacji - to skutki zaśmieconego systemu Windows. Początek wiosny zaś to świetny moment na optymalizację i usprawnienie działania komputera. Pozbądź się wirusów, trojanów i szpiegów. Wyczyść dysk, rejestr i sprawdź czy Twoja maszyna jest optymalnie skonfigurowana.

Wiosna - czas uporządkować system
Bardzo nieśmiałymi krokami zbliża się wiosna - czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a dla użytkowników komputerów okazja do zrobienia generalnych porządków. W trakcie długich zimowych miesięcy na dysku mogło znaleźć się wiele wirusów i trojanów, dodatkowe paski narzędziowe automatycznie uruchamiane w przeglądarkach, a reklamujące serwisy internetowe lub inne denerwujące programiki zaśmiecające peceta.

Niezbędne programy

Zapraszamy wszystkich użytkowników do pobierania narzędzi systemowych i optymalizacyjnych z naszego serwisu. Dzięki nim zwiększysz wydajność i stabilność swojego komputera, wykryjesz niebezpieczeństwa sprzętowe (przegrzewanie się podzespołów) i usuniesz niebezpieczne dodatki pobrane z Internetu. Więcej na ten temat znajdziesz w dziale Download

Najpierw sprzęt

Jeśli planujesz modernizację swojej maszyny (zakup nowego procesora, płyty głównej, dysku, karty graficznej lub innych części) warto poczekać z optymalizacją systemu. Może się okazać, że nowa konfiguracja sprzętowa będzie wymagała instalacji nowych sterowników czy dodatkowych programów. Bez problemu skonfigurujesz nowe urządzenia, jednak pozostałości po poprzednich komponentach na pewno nie przyspieszą całości. W przypadku zmiany płyty głównej trzeba uważać na kontroler dysku twardego - jego zmiana prawie na pewno spowoduje dziwną reakcję. Ponadto nowe urządzenia systemowe (praktycznie wszystkie komponenty płyty głównej) spowodują niemałe zamieszanie w Menedżerze urządzeń i dlatego w takim przypadku nie warto "bawić się" z optymalizacją.

Wiosna - czas uporządkować system

DeepBurner pomoże skopiować na płyty najważniejsze dane

Idealnym rozwiązaniem byłaby ponowna instalacja systemu operacyjnego. Jest to najszybszy i najskuteczniejszy sposób pozbycia się zaśmieconych katalogów systemowych, i niepotrzebnych wpisów. W tym przypadku przed instalacją warto uruchomić szybkie formatowanie dysku, aby nic nie pozostało po poprzednim systemie. Niestety takie drastyczne działanie może mieć uboczne skutki w postaci usunięcia ważnych dokumentów, zapisanych gier lub plików multimedialnych. Najczęściej przypominamy sobie o tych niezwykle istotnych informacjach dopiero po ich całkowitym usunięciu. Nie ufaj więc swojej pamięci - zrób kopię bezpieczeństwa najważniejszych plików i katalogów, a jeśli masz wystarczającą ilość miejsca na dysku lub nagrywarkę DVD, to możesz po prostu skopiować zawartość całego dysku na kilka płyt (lub inną partycję) i stamtąd w razie potrzeby odczytywać niezbędne informacje. Do tego celu możesz posłużyć się darmowym programem nagrywającym Deep Burner.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200