Windows żegna się z Cortaną

To już pewne. Żywot opracowanej przez Microsoft autonomicznej asystentki cyfrowej Cortana dobiegł końca. Korporacja ogłosiła, że w tym miesiącu usługa odejdzie definitywnie do lamusa i zostanie zastąpiona szeregiem rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję, takich jak Bing Chat.

Microsoft informuje, że w jego opinii asystentka spełniła przez ostatnie dziewięć lat – gdyż jej premiera miała miejsce w 2014 roku - pokładane w niej nadzieje, ale wyczerpała swoje możliwości. Nastał czas, aby ustąpiła miejsca nowszym rozwiązaniom tego typu, które bazują na nowszych technologiach, takich jak maszynowe uczenie oraz AI.

Korporacja uważa iż Cortana odchodzi na emeryturę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, ale musi uznać,że przyszłość należy do takich technologii, jak GPT-4. Samodzielne aplikacje w rodzaju Cortany są po prostu passe. Warto przypomnieć, że aplikacja Cortana została usunięta z pulpitu konsoli Xbox One dokładnie trzy lata temu. Natomiast na początku 2021 roku aplikacja została usunięta ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat
  • Microsoft nachalnie wypromuje Edge wśród użytkowników Chrome

Zanim Cortanę zastąpi na dobre technologia ChatGPT, użytkownicy rozwiązań Microsoftu znajdą się w okresie przejściowym. Oznacza to, że z Cortany będą mogli jeszcze przez jakiś czas korzystać użytkownicy takich mobilnych aplikacji, jak Outlook i Teams. Microsoft informuje, że pracuje już nad wprowadzeniem usługi Bing Chat do szeregu biznesowych aplikacji, w tym do Microsoft 365 Copilot. Użytkownik nie będzie musiał wtedy klikać ikony Cortany za każdym razem, gdy ma zamiar wydać jakieś polecenie głosowe. Wystarczy, że skorzysta z pomocy wbudowanego na stałe w system Windows inteligentnego asystenta BingChat, dzięki któremu będzie w stanie zarządzać komputerem bez użycia rąk, artykułując swoje potrzeby głosem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200