Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy

Windows i macOS to najpopularniejsze zamknięto-źródłowe systemy operacyjne świata. Jak wygląda wsparcie dla komputerów pracujących pod kontrolą Microsoft Windows oraz Apple macOS?

Microsoft oraz Apple są od wielu lat zaciętymi konkurentami. Obie firmy z branży IT specjalizują się w różnych rozwiązaniach technologicznych odpowiedzialnych za większość przychodów, ale od początku istnienia konkurują ze sobą pod względem oferowanych systemów operacyjnych dla komputerów osobistych oraz podejściem do budowy komputerów.

Jak Microsoft i Apple wspierają kompatybilność z urządzeniami?
Źródło: Joshua Woroniecki / Unsplash

Jak Microsoft i Apple wspierają kompatybilność z urządzeniami?

Źródło: Joshua Woroniecki / Unsplash

Według danych statystycznych z czerwca 2022 roku przekazanych przez statcountern GlobalStats Windows odpowiedzialny był za 28,96%, a macOS za 5,56% ruchu sieciowego.

Zobacz również:

 • Co ma wspólnego Apple z grą Tetris?
 • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
 • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?

Różne podejście w dystrybucji systemów operacyjnych

Duża dysproporcja pomiędzy wynikami jest pokłosiem zupełnie innego podejścia do tworzenia systemów operacyjnych. Zarówno Windows jak i macOS to oprogramowanie z zamkniętym kodem źródłowym, ale systemy znacząco różnią się od siebie modelem dystrybucji.

Microsoft Windows - system operacyjny dla każdego

Microsoft udostępnia Windowsa wszystkim zainteresowanym producentom. System też znajdziemy również w tak zwanych "składakach" - komputerach złożonych z podzespołów różnych producentów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować własny komputer, wykupić licencję na Windowsa, zainstalować na nim system operacyjny i przystąpić do pracy.

macOS - oprogramowanie jedynie dla użytkowników sprzętu Apple

Po przeciwległym biegunie stoi firma Apple, której postanowienia licencyjne zabraniają instalacji systemu operacyjnego na komputerach, które nie zostały wyprodukowane przez Apple. Gigant z Cupertino rozwija zarówno warstwę sprzętową, jak i oprogramowanie, oferując gotowy produkt - komputer z własnym systemem operacyjnym. Podobny model Microsoft przyjął w 2012 roku wprowadzając na rynek komputery z rodziny Surface, ale zapewniają one firmie marginalne udziały rynkowe.

Apple nigdy nie pozwalało użytkownikom w gruntowną ingerencję w sprzęt. Aktualnie firma stale zacieśnia możliwości rozbudowy komputerów. Pozbyto się również podwykonawców - od 2020 roku Apple ponownie oferuje komputery Mac z autorskimi procesorami Apple Silicon pracującymi w technologii ARM, a infrastruktura x86 zostanie porzucana w przeciągu kilku najbliższych lat. Co ciekawe na komputerach Mac z procesorami Intel bez problemu zainstalujemy system operacyjny Windows z wykorzystaniem wbudowanego narzędzia Boot Camp. Microsoft oficjalnie wspiera ten sposób, ale ze względu na brak modułu TPM na komputerach od Apple nie zainstalujemy Windowsa 11.

Oba systemy posiadają "specyficzne" wymagania systemowe

Zarówno Windows, jak i macOS posiadają wymagania systemowe, które należy spełnić, aby zainstalować oprogramowanie. Microsoft zawsze dosyć swobodnie podchodził do minimalnych wymagań systemowych Windowsa. Przez wiele lat wymagania systemu pozostawały niezmienione. Aby uruchomić Windowsa 10 należy posiada komputer o następującej specyfikacji technicznej:

 • Procesor 1 GHz lub szybszy
 • 1 GB pamięci operacyjnej (32-bitowy system) lub 2 GB pamięci operacyjnej (64-bitowy system)
 • Dysk twardy o pojemności 16 GB (32-bitowy system) lub 20 GB (64-bitowy system)
 • Karta graficzna ze wsparciem dla DirectX 9 oraz WDDM 1.0
 • Kolorowy ekran o rozdzielczości 800 x 600 pikseli
Windows 10 ma bardzo niskie wymagania systemowe
Źródło: Its me Pravin / Unsplash

Windows 10 ma bardzo niskie wymagania systemowe

Źródło: Its me Pravin / Unsplash

Powyższe wymagania techniczne spełniają nawet ponad 15-letnie komputery.

Niestety wraz z wprowadzeniem na rynek Windowsa 11 Microsoft postanowił wykorzystać model biznesowy stosowany przez Apple od wielu lat i znacząco podniósł wymagania systemowe. W dzisiejszym materiale porównujemy, jak wygląda wsparcie dla systemów operacyjnych Windows oraz macOS.

Windows 11 - nowe rozdanie w kwestii wymagań systemowych

Windows 11 w kwestii architektury nie różni się zbytnio od Windowsa 10, ale zmiana nazwy była idealnym usprawiedliwieniem do zmiany wymagań systemowych. Aby zainstalować najnowszą wersję systemu operacyjnego na komputerze należy spełniać szereg wymagań:

 • Procesor o taktowaniu 1 GHz z co najmniej 2 rdzeniami i obsługą 64-bitów; procesor musi znajdować się na liście kompatybilnych układów
 • Co najmniej 4 GB pamięci operacyjnej
 • Co najmniej 64 GB nośnik pamięci
 • Wymagana obecność UEFI oraz Secure Boot
 • Wymagana obecność modułu szyfrującego TPM 2.0 (Trusted Platform Module)
 • Karta graficzna z wsparciem dla DirectX 12 oraz WDDM 2.0
 • Ekran o rozdzielczość minimum 1280 x 720 pikseli o przekątnej powyżej 9 cali
Windows 11 wymaga nowoczesnego komputera
Źródło: Microsoft Edge / Unsplash

Windows 11 wymaga nowoczesnego komputera

Źródło: Microsoft Edge / Unsplash

Microsoft zdecydował się nie udostępniać Windows 11 na małych tabletach. Dodatkowo wymóg obecności modułu TPM 2.0 wraz z UEFI spowodował, że wiele komputerów straciło kompatybilność. Wisienką na torcie jest konieczność obecności układu na liście wspieranych procesorów. Lista została stworzona na podstawie daty premiery procesorów, a nie realnej wydajności, przez co wiele wydajnych stacji roboczych nie otrzymało Windowsa 11.

W praktyce komputery z 2017 roku oraz starsze nie mogą liczyć na aktualizację do Windowsa 11. Wymogiem jest obecność procesora Intel 8 generacji lub AMD Ryzen z serii 2000.

Apple systematycznie utrzymuje co najmniej 5-letnie wsparcie

Apple ma nieco odmienną strategię. Firma utrzymuje wsparcie dla danych modeli komputerów nie rozróżniając przy tym poszczególnych konfiguracji. Oznacza to, że podstawowy MacBook Pro 13 z 2020 roku będzie otrzymywał aktualizacje przez taki sam okres czasu, co najbardziej rozbudowana konfiguracja.

Apple również zdecydowało się na ograniczenie kompatybilności z najnowszym systemem operacyjnym macOS Ventura, który zadebiutuje jesienią 2022 roku. Dla przypomnienia system operacyjny macOS Monterey z 2021 roku zainstalujemy na nastepujących komputerach:

 • Mac Pro z końca 2013 roku i nowsze
 • Mac Studio
 • Mac mini z 2014 roku i nowsze
 • iMac z końca 2015 roku i nowsze
 • iMac Pro
 • MacBook z 2016 roku i nowsze
 • MacBook Air z 2015 roku i nowsze
 • MacBook Pro z 2015 roku oraz nowsze
macOS Monterey zainstalujemy nawet na 9-letnich komputerach
Źródło: apple.com

macOS Monterey zainstalujemy nawet na 9-letnich komputerach

Źródło: apple.com

Lista komputerów wspierających macOS Monterey jest pokaźna i obejmuje modele z procesorami Intel Core 4 generacji, bez ekranów Retina oraz z 4 GB pamięci operacyjnej.

Przy okazji premiery macOS Ventura gigant z Cupertino podobnie jak Microsoft zdecydował się na znaczące ucięcie wsparcia. Nowy system zainstalujemy na następującym sprzęcie:

 • MacBook z 2017 roku
 • MacBook Air z 2018 roku i nowsze
 • MacBook Pro z 2017 roku i nowsze
 • Mac mini z 2018 roku i nowsze
 • Mac Studio z 2022 roku
 • iMac z 2017 roku i nowsze
 • iMac Pro
 • Mac Pro z 2019 roku

Apple pozbyło się wsparcia dla wszystkich komputerów z 4 GB pamięci operacyjnej. Wyeliminowano również kompatybilność z procesorami Intel 4,5 oraz 6 generacji. Aktualizację dostanie tylko jeden komputer bez ekranu Retina (bazowy iMac 21,5 z 2017 roku). Apple zdecydowało się utrzymać wsparcie dla 5-letnich konstrukcji (wsparcie jest o rok dłuższe, niż w przypadku Windowsa 11). macOS Ventura zainstalujemy na urządzeniach z procesorami Intel 7-generacji oraz nowszymi.

macOS Ventura ogranicza wsparcie do 5-letnich konstrukcji
Źródło: apple.com

macOS Ventura ogranicza wsparcie do 5-letnich konstrukcji

Źródło: apple.com

Kompatybilność z nowymi systemami powinniśmy zachować na kilka lat

Na przestrzeni ostaniach 12 miesięcy zarówno Microsoft, jak i Apple znacząco zmniejszyli wsparcie dla swoich systemów operacyjnych. Obie firmy w dobie kryzysu na rynku półprzewodników zdecydowały się na znaczące ograniczenie wsparcia. Część użytkowników pozostała bez wsparcia dla najnowszych wydań. Na szczęście obie firmy nadal aktualizują poprzednie wersje Windowsa oraz macOS o łatki bezpieczeństwa. Dodatkowym pocieszeniem jest fakt, że przez kilka lat nie powinniśmy oczekiwać kolejnego ograniczenia kompatybilności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200