Windows bez CE

Komputery naręczne z nową wersją Windows mają się pojawić w sprzedaży w połowie 2000 r.

Komputery naręczne z nową wersją Windows mają się pojawić w sprzedaży w połowie 2000 r.

Rezygnacja z nazwy Windows CE nie oznacza, że Microsoft zamierza się wycofać z rozwoju tego systemu. Niebawem powinna pojawić się kolejna wersja, a wykorzystujące ją komputery będą oznaczane nowym logo Windows Powered.

Przyczyną decyzji o zmianie nazwy jest zapewne niezadowalający poziom zainteresowania Windows CE. Microsoft nie może liczyć na osiągnięcie takiego udziału w rynku systemów operacyjnych dla komputerów naręcznych, jaki udało mu się uzyskać w odniesieniu do platformy PC. Wskutek słabej sprzedaży z produkcji komputerów z Windows CE wycofali się Philips i Everex.

Konkurencją dla Windows CE są PalmOS, opracowany przez Palm Computing, i EPOC firmy Psion. Oba zostały od podstaw zaprojektowane do obsługi małych urządzeń i w porównaniu do Windows CE mają mniej funkcji, lecz ich obsługa jest łatwiejsza. PalmOS zdobył popularność dzięki sukcesowi komputerów 3Com Palm. EPOC, wykorzystywany w notatnikach i komputerach Psion, został wybrany przez utworzone konsorcjum Motoroli, Nokii, Ericssona, pracujące nad nową generacją telefonów komórkowych. Podstawowe wady Windows CE wymieniane przez producentów sprzętu to m.in. brak zgodności między różnymi wersjami systemu, który może obsługiwać komputery wykorzystujące aż siedem różnych procesorów. Microsoft przygotowuje kolejne wersje "małych" Windows, kontynuując obrany wcześniej kierunek. Obecnie system oferuje ok. 15 różnych funkcji (PalmOS - tylko 5). Nowa wersja, która ma zostać dostarczona producentom OEM w I kw. 2000 r., będzie zawierała ich więcej. Firma zamierza wprowadzić do Windows CE możliwość pracy wielowątkowej, funkcje systemu czasu rzeczywistego i nowe aplikacje. Nowością będzie m.in. program File Explorer do zarządzania plikami i aplikacjami, czytnik dokumentów działający w technologii Microsoft ClearType i ulepszona przeglądarka z funkcjami zbliżonymi do Internet Explorer 4.0, która umożliwi przeglądanie stron WWW ze skryptami Java.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200