Windows XP wiecznie żywy

Gdy za rok skończy się wsparcie dla Windows XP, jedna trzecia komputerów nadal będzie pracować pod kontrolą tego systemu.

Chociaż za 49 tygodni kończy się wsparcie techniczne dla Windows XP, spadek udziału rynkowego tego systemu jest o wiele mniejszy, niż się początkowo spodziewano. Prognozy zakładające szybką migrację do nowych wersji Windows zupełnie się nie sprawdziły.

Statystyki podawane przez kalifornijską firmę Net Applications udowadniają, że tempo spadku udziału Windows XP od stycznia zbliża się do zera. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Windows XP stracił zaledwie 0,12 punktu procentowego. W dłuższym horyzoncie czasowym statystyki wyglądają podobnie i wskazują na to, że jedna trzecia komputerów w przyszłym roku nadal będzie pracować pod kontrolą Windows XP.

Niemal 40% udziału w korporacjach

Niedawne szacunki udziału rynkowego w firmach były bardzo optymistyczne dla nowszych wersji systemu: eksperci firm Gartner i Forrester Research przewidywali, że w momencie zakończenia wsparcia technicznego Windows XP aż 10 do 20% komputerów w firmie będzie korzystać ze starego systemu. Chociaż Microsoft nie ujawnia oficjalnego udziału Windows XP w korporacjach, nieoficjalnie wiadomo, że jest on olbrzymi - w styczniu, podczas spotkań kwartalnych w Redmond, CFO Peter Klein powiedział, że 60% korporacyjnych komputerów PC działa pod kontrolą Windows 7. Ponieważ bardzo mało firm wdrożyło Vistę, na większości z pozostałych 40% komputerów działa Windows XP.

Jedna trzecia komputerów w Polsce

Badania prowadzone przez firmę Gemius pokazują, że Windows XP jest nadal popularnym systemem w Polsce. W zestawieniu z końca marca 2013 r. system działał na ok. 34% wszystkich badanych komputerów w naszym kraju, wyprzedza go tylko Windows 7 z wynikiem 48%, a Windows 8 ma mniej niż 3% udziału. Nadal obserwuje się spadek udziału Windows XP - od początku stycznia do końca marca br. stracił on aż 2% udziału. Badania firmy Gemius obejmują jednak także komputery domowe, na których o wiele szybciej dochodzi do zmian systemu operacyjnego niż w korporacjach.

8 kwietnia 2014 - koniec wsparcia

Zakończenie wsparcia technicznego nie oznacza, że system operacyjny Windows XP przestanie działać - będzie funkcjonować jak dotąd, podobnie będą działać wszystkie zainstalowane w nim aplikacje. Niestety, system nie otrzyma już żadnych poprawek bezpieczeństwa, co jest istotnym czynnikiem ryzyka, szczególnie gdy stacja robocza jest dołączona do internetu. Cyberprzestępcy wykorzystują podatności Windows XP praktycznie od samego początku komercjalizacji ataków internetowych. Brak poprawek oznacza podatność takich systemów nie tylko na ataki dnia zerowego, ale także na pospolite podatności, które będą stopniowo wykrywane, ale już nie będą usuwane.

Windows XP w przyszłym roku będzie się mógł szczycić już 12-letnim wsparciem. W ten sposób pobije dotychczasowy rekord 11 lat i 5 miesięcy wsparcia, należący do Windows NT.

Aplikacje nadal działają

W niektórych firmach dalej korzysta się z oprogramowania, które nie działa w środowisku Windows 7, głównie ze względu na niezgodność API oraz różne wersje bibliotek DLL. Dopóki oprogramowanie nie zostanie wymienione, trudno będzie im zdecydować się na migracje. Microsoft dostrzega problem i próbował go rozwiązać przez wdrożenie wirtualizacji XP w biznesowych wydaniach Windows 7. Niestety, te wydania są mało popularne w Polsce, szczególnie w najmniejszych firmach, które wykorzystują najtańsze edycje domowe.

Impulsem do migracji w naszym kraju nie jest również przeglądarka Internet Explorer. Wszystkie wersje MSIE mają zaledwie 17% udziałów w rynku, a więc mniej niż Firefox (41%) i Chrome (27%), których ostatnie "wydania mogą działać pod kontrolą Windows XP.

Na podstawie: "Windows XP decline stalls as users hold onto aged OS, flout 2014 deadline", Gregg Keizer, kwiecień 2013, Computerworld


TOP 200