Windows XP sprzedaje się lepiej dzięki... Viście

Microsoft zdecydował się na skorygowanie prognozy sprzedaży swoich produktów w roku obrachunkowym 2008 r. - koncern poinformował właśnie, iż spodziewa się w ciągu najbliższych 12 miesięcy sprzedać więcej kopii Windows XP niż prognozowano wcześniej. Zdaniem analityków, powodem wzmożonego zainteresowania starszym systemem koncernu z Redmond jest nieufność klientów wobec Visty.

O zmianie prognozy sprzedaży Microsoftu na najbliższe 12 miesięcy poinformował w czasie telekonferencji z analitykami dyrektor finansowy koncernu Chris Liddel. Oświadczył on, że w roku obrachunkowym 2008 proporcje sprzedaży Windows Vista i Windows XP wyniosą 78:22 - wcześniej Microsoft oczekiwał, iż proporcje te kształtować się będą na poziomie 85:15. Innymi słowy, koncern poinformował, że w ciągu najbliższego roku zainteresowanie Windows XP będzie o 50% większe, niż wcześniej przypuszczano.

"Skorygowaliśmy nasze prognozy dotyczące sprzedaży Visty i XP w najbliższym roku - udział Visty zmniejszyliśmy z 85 do 78%. Oczywiście, jest to gorszy wynik - ale naszym zdaniem w ogólnym rozrachunku i tak oznacza to świetne wyniki sprzedaży nowego systemu" - tłumaczył Liddel. Szef finansowy Microsoftu stwierdził też, iż zmiana ta nie wpłynie znacząco na przychody koncernu - choć przyznał, że mogą one być odrobinę niższe, gdyż klienci kupujący Vistę wybierają zwykle bogatsze (a tym samym droższe) wersje tego OS-u.

"Wydaje się, że Windows XP trzyma się świetnie - a w każdym razie lepiej, niż by wielu osobom się wydawało. Zwykle jest tak, że po premierze nowego systemu klienci tracą zainteresowanie jego starszą wersją. Tu jest inaczej" - komentuje Michael Cherry, analityk z firmy Directions on Microsoft.

Zdaniem większości obserwatorów rynku, wielu klientów wciąż wybiera XP, ponieważ nie mają zaufania do Visty - dowodem na to jest choćby fakt, iż kilku producentów sprzętu (m.in. Dell) w ciągu ostatnich kilku miesięcy najpierw zrezygnowało z instalowania w swoich komputerach XP (na rzecz Visty), jednak po pewnym czasie z powrotem wprowadzili starszy system do oferty. XP najczęściej instalowany jest na tańszych maszynach, wyposażonych w komponenty, które nie zapewniają komfortowej pracy w Windows Vista.

Michael Cherry sądzi, iż jeśli trend ten utrzyma się, to całkiem możliwe jest, że Microsoft zdecyduje się na ograniczenie dostępności Windows XP - aby w ten sposób zachęcić klientów do kupowania nowego systemu. Pierwszy krok w tym kierunku został już zresztą uczyniony - w połowie kwietnia koncern zapowiedział, że na początku przyszłego roku zamierza ograniczyć detaliczną sprzedaż XP.

W ubiegłym tygodniu Microsoft opublikował wyniki finansowe za IV kwartał i cały rok obrachunkowy 2007. W IV kw. zysk netto Microsoftu wzrósł o 7% do 3,04 mld USD. Byłby jeszcze wyższy, ale koncern musiał za 1,06 mld USD wydłużyć gwarancję na konsole Xbox 360, które okazały się wadliwe. Sprzedaż spółki w IV kw. wzrosła o 13% do 13,37 mld USD. W całym roku obrachunkowym 2007 przychody Microsoftu sięgnęły 51,12 mld USD. Zysk netto wyniósł 14,07 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200