Windows XP - dwoi się i troi

64 bity za dopłatą

Kolejna wersja Windows XP, której pojawienia należy się spodziewać już wkrótce, to 64-bitowa edycja Windows XP Professional przeznaczona dla procesorów zgodnych z x86-64. Premiera tego systemu była wielokrotnie przekładana (system miał pojawić się pod koniec... 2003 r.), teraz wygląda jednak na to, że będzie on dostępny już w kwietniu (w wersji angielskiej - zlokalizowane wersje zwykle pojawiają się kilka tygodni później). Wraz z nim pojawi się również 64-bitowa edycja Windows 2003 Server dla wcześniej wspomnianych procesorów (wariant dla Itanium dostępny jest już od jakiegoś czasu) - oba OS-y mają pomóc Microsoftowi w rynkowej walce z firmami sprzedającymi 64-bitowe wersje Linuksa.

Wiadomo już, że za upgrade XP Professional z wersji 32-bitowej do 64-bitowej trzeba będzie dopłacić - aczkolwiek żadnej kwoty jeszcze nie podano.

Tania alternatywa?

Windows XP - dwoi się i troi
Kolejną wersją Windows, która być może pojawi się na polskim rynku, jest Windows XP Starter Edition - czyli taniej, pozbawionej niektórych funkcjonalności odmiany Windows XP stworzonej z myślą o początkujących użytkownikach. Microsoft zdecydował, że system ten będzie dostępny w sześciu krajach: Rosji, Indiach, Tajlandii, Malezji, Indonezji oraz Brazylii (wybrano je z uwagi na wysoki poziom piractwa oraz stosunkowo niewielką popularność komputerów w tych krajach).

Okrojona wersja systemu Windows XP pozbawiona jest m.in. obsługi sieci domowych (udostępniania plików i drukarek), tworzenia wielu kont użytkownika czy jednoczesnego uruchamiania więcej niż trzech aplikacji. Maksymalna rozdzielczość ekranu to 800 x 600 pikseli. Jak na razie system ten dostępny jest w bardzo ograniczonym zakresie, tylko niektórych spośród wybranych krajów (np. w Tajlandii) i to głównie w wersji OEM, nie wiadomo więc, ile dokładnie ów system kosztuje. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Tajlandii cena jednej kopii wynosi ok. 35 USD (czyli ok. 100 zł). Taki OS jest więc trzykrotnie tańszy od Windows XP Home w wersji OEM (i prawie dziewięciokrotnie tańszy niż Windows XP Home BOX).

Podpisz się pod petycją!

Microsoft na razie nie planuje wprowadzenia Windows XP Starter Edition na polski rynek - liczymy jednak, że uda nam się wpłynąć na decyzję koncernu. Dlatego też przygotowaliśmy petycję do kierownictwa polskiego oddziału koncernu, w którym domagamy się uwzględnienia naszych racji podczas decydowania o ewentualnym wprowadzeniu tego systemu na kolejne rynki. Chodzi nam o to, aby w licznej ofercie systemów spod znaku XP znalazła się także propozycja relatywnie taniego, choć okrojonego pod względem funkcjonalności, systemu. Chodzi o to, aby polscy użytkownicy mieli możliwość wyboru. Być może więc doczekamy się i polskiej premiery Windows XP SE. Aby wyrazić głos poparcia w tej sprawie, wystarczy odwiedzić stronęhttp://TanieOkna.net i złożyć podpis pod petycją (do tej pory podpisało ją już ponad 1,5 tys. użytkowników).

Komentuje Tomasz Słoniewski, analityk firmy IDC:

Wydaje mi się, że na polskim rynku jest miejsce na taki system jak Windows XP Starter Edition. Myślę, że liczba użytkowników, którzy chętnie korzystaliby z taniej wersji Windows zamiast z pirackiego systemu, jest dość duża - aczkolwiek bez dokładnych analiz rynku trudno by było podać tu jakieś konkretne liczby. Zaletą Windows XP SE jest fakt, iż zdecydowana większość potencjalnych użytkowników doskonale zna to środowisko - a pamiętać trzeba, że mało kto chce uczyć się od nowa korzystania z nowego systemu - np. z Linuksa. Dodatkowy atut Windows to ogromna ilość najróżniejszego oprogramowania na tę platformę - dla zwykłych użytkowników to bardzo ważnych argument.

Trudno mi się wypowiadać, ile powinien kosztować taki system - taka decyzja pozostaje w gestii Microsoftu, który już raz pokazał, że potrafi wprowadzić radykalną obniżkę cen (mam tu na myśli pakiet Office sprzedawany w wersji "edukacyjnej", która była znacznie tańsza niż 'regularna' edycja). Trzeba jednak pamiętać, że istnieje pewna grupa użytkowników, dla których nawet 1 zł będzie zbyt wysoką ceną - oni wychodzą z założenia, że nie ma sensu płacić za coś, co można mieć za darmo w pirackiej wersji.


TOP 200