Windows XP bez Smart Tags

Gigant z Redmond zrezygnował z umieszczania technologii Smart Tags w nowej wersji swojego systemu operacyjnego - Windows XP.

Microsoft zdecydował się usunąć funkcję tzw. znaczników (Smart Tags) z nowej wersji systemu operacyjnego Windows XP, którego premera jest zapowiedziana na 25 paździenika br. Zadaniem zaszytych w dokumentach znaczników jest kierowanie użytkowników bezpośrednio do wybranych przez Microsoft zasobów sieci. Dla przykładu, osoba czytająca artykuł o podróżach mogłaby poprzez link podpięty pod słowa "linie lotnicze" przenieść się na stronę przewoźnika lub touroperatora wybranego uprzednio przez Microsoft. Przeciwnicy Microsoftu twierdzą, że Smart Tags umożliwiłyby monopolizację Internetu, gdyż koncern mógłby wykorzystywać znaczniki przede wszystkim do promocji treści związanych z produktami i serwisami informacyjnymi, w których sam ma udziały. Obawy przeciwników giganta są uzasadnione, biorąc pod uwagę fakt, że Windows jest systemem operacyjnym, który wykorzystuje ok. 92% wszystkich użytkowników komputerów na świecie.

Microsoft początkowo włączył Smart Tags do wersji testowych Windows XP. Rzecznik koncernu zapewnił jednak, że finalna wersja nowego systemu będzie pozbawiona znaczników. Nie będzie ich również w kolejnej wersji przeglądarki Internet Explorer 6. Smart Tags stanowią jednak integralną część pakietu biurowego Office XP, którego premiera odbyła się 31 maja br.

Zobacz również: