Windows XP bez Javy

W Windows XP nie będzie wirtualnej maszyny Javy. Użytkownicy nowego systemu będą mogli bezpłatnie pobrać JVM ze stony Microsoftu lub zdecydować się na rozwiązanie oferowane przez innego producenta - np. Sun.

Microsoft zdecydował się nie integrować wirtualnej maszyny Javy (JVM) w systemie Windows XP. Wycofanie JVM z Windows XP związane jest ze sporem jaki toczyły ze sobą Microsoft i Sun Microsystems. Przez ponad trzy lata koncerny walczyły ze sobą w sądzie o prawa do technologii Java stworzonej przez Sun. Firma oskarżyła wówczas giganta z Redmond, że bezprawnie rozpowszechnia własną wersję Javy naruszając prawa licencyjne.

Na mocy porozumienia zawartego w styczniu br. Microsoft zdecydował się wycofać z Windows XP wirtualną maszynę Javy, którą będzie można jednak bezpłatnie pobrać ze witryny producenta. Teraz każdy użytkownik systemu będzie mógł sam zdecydować, czy chce korzystać z JVM stworzonej przez Microsoft czy wybierze wersję innej firmy, np. Sun Microsystems. Wygasły również warunki licencji, na jakich Sun udostępniał Microsoftowi swoją technologię Javy, by mógł dołączać ją do produkowanych przez siebie produktów.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

JVM nie będzie również integrowana z przyszłymi systemami oferowanymi przez Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200