Windows Vista w terminie

Przedstawiciele Microsoftu oświadczyli, że premiera nowej wersji Windows odbędzie się w tym samym czasie na całym świecie.

Przedstawiciele Microsoftu oświadczyli, że premiera nowej wersji Windows odbędzie się w tym samym czasie na całym świecie.

Producenci sprzętu otrzymają Vistę w listopadzie br., a do klientów indywidualnych trafi w styczniu 2007 r. ostrzegał przed miesiącem, że przedłużające się postępowanie wyjaśniające w sprawie Visty mogłoby mieć negatywne konsekwencje dla producentów sprzętu i oprogramowania działających na rynku europejskim. Dla koncernu z Redmond to też problem, bo do tej pory wszystkie premiery nowych wersji oprogramowania Microsoftu miały miejsce jednocześnie na całym świecie. Decyzję o jednoczesnej premierze na świecie i w Europie potwierdził kierujący Microsoftem Steve Ballmer w rozmowie telefonicznej z Neelie Kroes, komisarzem UE ds. ochrony konkurencji.

Panel kontrolny Windows Vista

Panel kontrolny Windows Vista

W oficjalnym oświadczeniu kierownictwo Microsoftu informuje, że w systemie dokonano zmian. Mają one uwzględniać wątpliwości Komisji Europejskiej związane z ewentualnym naruszeniem praw dotyczących swobody konkurencji w związku z umieszczeniem w tym systemie nowych funkcjonalności. Największy "niepokój" władz UE wzbudzają wbudowane w Windows Vista: mechanizm przeszukiwania Internetu oraz zabezpieczenia dostępne w ramach Windows Security Center.

Microsoft zgodził się niedawno, aby producenci systemów zabezpieczeń uzyskali dostęp do jądra Windows Vista. Na ich życzenie Windows Security Center nie będzie już wysyłać alarmujących komunikatów, gdy na komputerze instalowane są systemy zabezpieczeń innych firm. Windows Vista pozwoli użytkownikom swobodnie wybierać mechanizm przeszukiwania Internetu.

Przedstawiciele Microsoftu zgodzili się również, aby nowy format dokumentów w Vista - XML Paper, podobny do formatu PDF firmy - został oceniony przez niezależną organizację tworzącą standardy. Dzięki zaś zmianie sposobu licencjonowania dostęp do XML Paper uzyskają niezależni producenci oprogramowania.


TOP 200