Windows Server 2016 licencjonowany per rdzeń

Microsoft zmienia model licencjonowania najnowszego wydania systemu operacyjnego Windows Server 2016. Wzorem innych dostawców zamierza pobierać opłaty za rdzenie procesorów serwera.

Jak informuje Redmond Magazine nowe zasady licencjonowania będą dotyczyć systemów Windows Server 2016 oraz System Center 2016, które pojawią się na rynku w trzecim kwartale przyszłego roku. Nowy model licencyjny zakłada opłaty nie za fizyczne procesory ale za fizyczne rdzenie procesorów. Nawet jeśli system Windows Server będzie hostowany w wirtualizowanym środowisku, podstawą do wyliczeń licencji będą fizyczne rdzenie procesorów. Nadal jednak będą obowiązywać licencje dostępowe CAL, niezbędne dla każdego użytkownika lub urządzenia, które korzysta z usług serwerowych, włącznie z licencjami dla tak zwanych zaawansowanych funkcji, takich jak usługi terminalowe RDS i Active Directory Rights Management Services. Zmiany nie pozostają bez wpływu na licencjonowanie serwera Windows 2016 przy hostowaniu go za pomocą najważniejszego oprogramowania wirtualizującego na świecie - VMware vSphere.

Posiadacze wielordzeniowych serwerów zapłacą drożej

Microsoft zamierza sprzedawać licencje na Windows Server 2016 w postaci paczki dwóch licencji po osiem rdzeni każda. Każdy fizyczny serwer będzie zatem wymagał zakupu licencji na minimum 16 rdzeni. W opublikowanym przez Microsoft dokumencie FAQ (plik PDF) znalazł się także diagram określający przypadki, w których firma musi dokupić dodatkowe paczki licencyjne. Opłaty licencyjne w tym samym modelu obejmą także Nano Server – opcję wdrożenia Windows Servera 2016 z mniejszym narzutem, stosowaną przeważnie w środowiskach wirtualizowanych z centralnym zarządzaniem.

Zobacz również:

  • Te wiodące na rynku AI firmy zostaną prześwietlone, czy nie zwalczają konkurencji w sposób niezgodny z prawem
  • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?
Windows Server 2016 licencjonowany per rdzeń

Nowy model licencjonowania Windows Server 2016, konieczność zakupu dodatkowych licencji. Źródło - Redmond Magazine.

System Windows Server 2016 będzie sprzedawany w dwóch wydaniach – Standard i Datacenter. Wydanie Standard było projektowane pod kątem braku wirtualizacji (lub niewielkiej konsolidacji maszyn, maksymalnie do dwóch maszyn wirtualnych), wydanie Datacenter oferuje obsługę nielimitowanej wirtualizacji. W dokumencie FAQ nie zostały podane różnice funkcjonalne między tymi wydaniami, ale wpis na blogu MVP Aidana Finna wskazuje na to, że wersja Standard będzie pozbawiona następującej funkcjonalności:

  • Storage Spaces Direct – rozszerzenie stosu storage serwera umożliwiające wykorzystanie lokalnych dysków w klastrze
  • Storage Replica – replikacja synchroniczna na poziomie blokowym realizowana przez system operacyjny, używana na przykład do celów disaster recovery
  • Shielded Virtual Machines – chronione maszyny wirtualne, do których nawet administrator może połączyć się tylko zdalnie (na przykład za pomocą RDP).
  • Host Guardian Services – usługa serwera odpowiedzialna za ochronę maszyn wirtualnych, w tym kluczy szyfrujących,
  • Network Fabric – połączenie ruchu sieciowego RDMA i maszyn hostowanych.

Aidan Finn uważa, że takie ograniczanie funkcjonalności podstawowej wersji serwera Windows jest niekorzystne dla małych firm i zabrał głos w inicjatywie User Voice. Szanse na zmianę podejścia do licencjonowania tej pożytecznej dla małych firm technologii są jednak niewielkie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200