Windows Server 2003 Update R2

Microsoft uchylił rąbka tajemnicy na temat nowych funkcji w uaktualnieniu Windows Server 2003, które ma pojawić się w roku przyszłym.

Podczas konferencji Tech Ed w San Francisco, Microsoft zademonstrował wczesną wersję R2, które nie osiągnęła jeszcze etapu beta.

Demonstracja obejmowała m.in.:

* Technologię kontroli i izolowania klienta w celu osłony sieci korporacyjnej. Administrator może upewniać się, czy komputer podłączany do sieci spełnia wymagania bezpieczeństwa i konfiguracyjne, takie jak aktualna ochrona antywirusowa i łatki.

Zobacz również:

  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików
  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu

* Active Directory Ferderation Services (ADFS), wcześniej znane pod nazwą TrustBridge, pozwalające na sfederowanie tożsamości w ramach sieci korporacyjnych.

* Anywhere Access – technologia pozwalająca na dostęp użytkowników do poczty elektronicznej i innych usług w sieci korporacyjnej bez potrzeby stosowania VPN. (Microsoft uważa to rozwianie za komplementarne względem VPN, a nie zastępujące VPN.)

Z prezentowanych mechanizmów szczególne znaczenie mają ADFS, które wydają się być kamieniem milowym na drodze wprowadzania protokołów bezpieczeństwa Web services na platformie Windows, zapewniających usługi uwierzytelniania i autoryzacji pomiędzy różnorodnymi systemami w ramach całej korporacji.

ADFS ma ostatecznie zapewnić możliwość jednokrotnej rejestracji (SSO) dla Web services, której brak dzisiejszej platformie zarządzania tożsamością Microsoftu. Taka możliwość zapewniana jest teraz przez dostawców niezależnych (Netegrity, Oblix, Open Network). Zanim jednak Microsoft będzie mógł potwierdzić możliwości SSO, wśród dostawców produktów zarządzania tożsamością musi być upowszechnić się wsparcie protokołów Web services, takich jak SAML (Security Assertion Markup Language).

ADFS ma obsługiwać WS-Security, standard OASIS, jak również protokoły projektowane przez Microsoft wraz z grupą partnerów - WS-Trust, WS-Policy, WS-Secure Conversation, WS-Federation, WS-Authorization i WS-Provacy. Microsoft udostępnił już pakiet dla deweloperów – Web Services Enhacement 2.0 , który zawiera te protokoły.

Rozszerzenia ADFS są pierwszymi z serii przyrostowych uaktualnień platformy zarządzania tożsamością Microsoftu, które obracają się wokół Active Directory, Active Directory Application Mode i Microsoft Identity Integration Server (MIIS).

W przyszłym roku ma być dostarczona wersja 3.5 MIIS, która wyeliminuje konieczność pisania skryptów związanych z wyposażaniem elektronicznym (provisioning). Przed wydaniem tej wersji jeszcze w tym roku, pojawi się Service Pack 1 dla MIIS.

Prace nad protokołami federacyjnymi prowadzone przez Microsoft są konkurencyjne do prowadzonych przez Liberty Alliance, która używa SAML jako podstawy dla struktury sfederowanej tożsamości.

Windows Server 2003 pojawił się w kwietniu 2003 r., a pierwszy Service Pack , zawierający łatki błędów programowych i luk bezpieczeństwa, ma pojawić się jeszcze w tym roku. Uaktualnienie R2 planowane jest na drugą połowę roku 2005 i poza nowymi mechanizmami zawierać będzie mechanizmy, które Microsoft dołożył do Windows Server 2003 od momentu jego udostępnienia (m.in. Windows Rights Management i Windows SharePoint Services).

Podczas gdy service packs są dostępne bezpłatnie, uaktualnienie R2 takim nie będzie. Użytkownicy, którzy zakupili indywidualne licencje na wcześniejsze produkty Windows Server, będą musieli wykupić nowe licencje na R2.

Po R2 Microsoft planuje wydanie w roku 2007 Longhorn Server.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200