Windows Server 2003 R2 Datacenter Edition bezpośrednio

Microsoft rozpocznie bezpośrednią sprzedaż oprogramowania Windows Server 2003 Datacenter Edition. Dotychczas oferował je jedynie w ramach porozumień OEM, wspólnie z producentami wielkich serwerów takich jak Fujitsu ES7000 czy maszyny IBM xSeries.

System działa na serwerach mających od 8 do 64 procesorów i w wersji 64-bitowej pozwala na bezpośrednie zaadresowanie do 1 TB pamięci RAM. Tego rodzaju sprzętu nie kupuje się więc przypadkowo. Zmiana podejścia do tego specyficznego segmentu rynku ma co najmniej dwa wytłumaczenia.

"Uwolnienie" edycji Datacenter ma związek po pierwsze z tym, że od czasu premiery Windows 2000 Datacenter Edition minęło już na tyle dużo czasu, aby Microsoft zebrał dostatecznie dużo wiedzy i doświadczenia. Po drugie, udostępniana edycja zawiera poprawki i udoskonalenia, jakie firma stworzyła od premiery Windows Server 2003. Jedną z najważniejszych z nich jest wprowadzenie do Windows Server 2003 R2 środowiska wirtualizacyjnego Microsoft Virtual Server 2005. Kupując Windows Server 2003 Datacenter Edition klient musi za nie zapłacić oddzielnie, ale nie ma ograniczeń na liczbę uruchamianych w nim maszyn wirtualnych.

Windows Server 2003 Datacenter Edition działa na 32- i 64-bitowych platformach Intela i AMD. Wsparcia dla Itanium na razie nie ma, ale patrząc na to, z jaką werwą HP promuje serwery Integrity, z pewnością pojawi się prędzej, niż później. Licencjonowanie jest takie samo, jak pozostałych serwerów Windows, a więc według liczby procesorów, a niezależnie według liczby użytkowników (licencje dostępowe CAL).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200