Windows Phone 7.8 trafia do Nokii

Przedstawiciele koncernu Nokia potwierdzili, że najnowszy telefon firmy z systemem Windows Phone - model Lumia 510 - jest sprzedawany z systemem Windows 7.8 (czyli najnowszą aktualizacją dla WP 7x). Nie wiadomo jednak na razie, kiedy dokładnie aktualizacja zacznie być dostarczana użytkownikom wcześniejszych modeli Lumii.

Użytkownicy co prawda raportują, że niektóre urządzenia z Windows Phone 7.5 otrzymały już aktualizację do wydania 7.8 - ale Nokia nie potwierdziła oficjalnie dostępności najnowszej wersji i nie poinformowała, kiedy możemy spodziewać się jej masowego udostępnienia (wedle spekulacji, powinno nastąpić to w ciągu 2-3 tygodni).

Przypomnijmy: Windows Phone 7.8 został oficjalnie zapowiedziany w połowie roku - najważniejszą nowością jest nieco zmodyfikowany interfejs (pojawiła się możliwość umieszczania na ekranie startowym mniejszych kafelków), poza tym wprowadzono pewne zmiany do zablokowanego ekranu, są też nowe motywy, kolory tła i ikon, itp.

Dokładnej daty udostępnienia wszystkim użytkownikom WP 7.8 nie podaje również Microsoft - koncern tłumaczy, że na razie trwają finalne testu aktualizacji u partnerów (producentów sprzętu i operatorów) i że masowe dostarczanie tego wydania powinno rozpocząć się na początku 2013 r.

Nokia dopiero siódma

Warto przy okazji wspomnieć, że Nokia zaliczyła raczej słaby trzeci kwartał 2012 - z opublikowanego właśnie raportu firmy Gartner dowiadujemy się, że firma spadła z na siódme (z trzeciego) miejsce na liście najpopularniejszych producentów smartfonów (w Q3 koncern sprzedał tylko 7,2 mln takich urządzeń). Analitycy spodziewają się jednak, że czwarty kwartał powinien być dla fińskiego koncernu znacznie lepszy - za sprawą premiery nowych urządzeń z systemem Windows Phone 8.

Dodajmy, że mimo spadku w segmencie smartfonów Nokia utrzymała drugą pozycję na liście największych producentów telefonów komórkowych - więcej takich urządzeń sprzedał tylko Samsung. Koreańska firma dominuje zresztą również na rynku smartfonów (w ostatnim kwartale udało jej się zwiększyć przewagę nad Apple’m).

Z danych przedstawionych przez Gartnera dowiadujemy się też, że na rynku systemów mobilnych niepodzielnie króluje Android - aż 72% wszystkich sprzedawanych smartfonów pracuje pod kontrolą tego systemu. Drugi na liście jest Apple iOS, z wynikiem 13,9%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200