Windows NT dla Merced

Intel i Microsoft przystosują Windows NT do współpracy z procesorem Merced.

Intel i Microsoft przystosują Windows NT do współpracy z procesorem Merced.

Podczas odbywających się w Atlancie targów NetWorld + Interop'96, Microsoft i Intel zapowiedziały współpracę przy tworzeniu wersji Windows NT przystosowanej do obsługi 64-bitowego procesora Merced, rozwijanego przez Intela i Hewlett-Packarda. Według przedstawicieli obu firm, celem współpracy jest zapewnienie odpowiedniej wydajności i skalowalności systemu operacyjnego Microsofta.

Nowa wersja Windows NT ma obsługiwać 32-bitowe aplikacje, projektowane dla intelowskiego procesora Pentium Pro oraz aplikacje, które w przyszłości zostaną napisane specjalnie dla zestawu instrukcji IA-64 wykorzystywanego w Merced. Pierwsze procesory Merced mają pojawić się w 1998 r. Kolejne ich wersje będą wprowadzane na rynek pod koniec 1998 lub w 1999 r. Firmy zapowiedziały, że wprowadzenie na rynek 64-bitowego Windows NT i Merced odbędzie się w tym samym czasie.

Współpraca Microsofta z Intelem przy tworzeniu nowych rozwiązań ma zaowocować także wsparciem technologicznym ze strony niezależnych firm tworzących oprogramowanie dla środowiska Windows. Według analityków rynku, współpraca gigantów przyniesie znaczne zmiany, zwłaszcza dla użytkowników dużych baz danych o dużych wymaganiach w zakresie wydajności przetwarzania transakcji.


TOP 200