Windows 98 i Me będą mniej bezpieczne

Za miesiąc definitywnie kończy się wsparcie dla starszych systemów operacyjnych Windows - 98, 98SE oraz Me. Microsoft kolejny raz ostrzegł, że dla tego oprogramowania nie będą dostępne już jakiekolwiek uaktualnienia w tym patche bezpieczeństwa.

Windows 98 i Me będą mniej bezpieczne
Oficjalnie wsparcie dla tych systemów operacyjnych zakończy się 11 lipca br. Jako, że dla Windows 98, 98SE oraz Me nie będą już dostępne uaktualnienia, Microsoft ostrzega, iż platformy te mogą być narażone na wykorzystanie ewentualnych luk bezpieczeństwa.

Jak nietrudno się domyślić firma zaleca klientom przejście na swój nowszy system operacyjny. Microsoft nie przewidział jednak specjalnej kampanii z tej okazji. Jak zapewnia Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału firmy, większość klientów już dawno dokonała migracji i leciwe Windows 98, 98SE oraz Me są użytkowane przez niewielki odsetek z nich.

Statystyki w prowadzonym przez Gemius SA serwisie Ranking.pl wskazują, że z Windows 98 korzysta ok. 10 - 11% polskich internautów.

Tym którzy jednak nie planują migracji na nowsze systemy operacyjne Microsoft zaleca zastosowanie firewalla z ustawionym filtrowaniem ruchu TCP na porcie 139.

Według przyjętego przez Microsoft cyklu życia produktów wsparcie dla danego systemu operacyjnego dla klientów indywidualnych trwa 5 lat (podstawowe) a co najmniej 8 lat w internecie udostępniane są aktualizacje dla danej platformy.

***

W tych dniach Microsoft do migracji na nowszy system (lub jego legalną wersję) zachęca w jeszcze jeden sposób. Firma udostępniła zlokalizowaną aplikację Microsoft Scoreboard, która umożliwia śledzenie wyników rozgrywek Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Działa ona tylko na "niekradzionych" Windows XP. Podczas instalacji oprogramowania specjalne narzędzie sprawdza legalność posiadanej przez użytkownika kopii Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200