Windows 8 - mniej restartów przy aktualizacjach?

Microsoft zamierza znacząco usprawnić w Windows 8 proces aktualizowania systemu operacyjnego, przede wszystkim poprzez ograniczenie liczby sytuacji, w których natychmiast po zainstalowaniu poprawek niezbędny będzie restart systemu.

Zapowiedziała to oficjalnie w firmowym blogu Farzana Rahman, szefowa grupy odpowiedzialnej za rozwijanie usługi Windows Update. "Jednym z tematów najczęściej poruszanych przez naszych klientów w kontekście aktualizowania Windows jest konieczność przeprowadzania zakłócających pracę restartów. I trudno się temu dziwić, bo mogą być one naprawdę uciążliwe (...) Mogę jednak obiecać, że w Windows 8 ten problem zostanie znacznie zredukowany" - napisała Rahman.

Deklaracja Microsoftu spotkała się z ciepłym przyjęciem specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy w przeszłości często krytykowali koncern za skomplikowany proces aktualizowania systemu. "To zdecydowanie krok w dobrym kierunku - Microsoft chce ograniczyć liczbę restartów związanych z poprawkami, a na dodatek zamierza lepiej informować użytkowników o aktualizacjach. Podobają mi się te nowości" - komentuje Wolfgang Kandek, szef działu technologicznego firmy Qualys.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Wymóg każdorazowego restartowania komputera po zainstalowaniu poważniejszych aktualizacji dla Windows faktycznie jest uciążliwy dla użytkowników - jednak w dostępnych obecnie systemach jest to niezbędne, ponieważ aktualizacje często przeznaczone są dla kodu, który jest aktywny w trakcie aktualizowania (a to znaczy, że nie może być modyfikowany).

W Windows 8 ograniczona ma zostać liczba komunikatów, informujących użytkownika o dostępności aktualizacji oraz konieczności ich zainstalowania (teraz taka informacja pojawia się nawet jeśli użytkownik zdecydował, że poprawki mają być automatycznie pobrane i zainstalowane). Co więcej, kolejna wersja Windows będzie "pakietowała" restarty - użytkownik będzie informowany o konieczności przeprowadzenia restartu najrzadziej jak to możliwe, zwykle po drugim wtorku każdego miesiąca (czyli dniu, w którym Microsoft zwykle udostępnia swoje poprawki).

Gdy taki komunikat w końcu zostanie wyświetlony, system da użytkownikowi trzy dni na samodzielne przeprowadzenie restartu (przypomnienia będą wyświetlane m.in. na ekranie logowania) - jeśli w tym czasie nie zostanie on wykonany, w końcu nastąpi automatyczne ponowne uruchomienie. Oczywiście, Microsoft umożliwi administratorom wyłączenie tej funkcji - aczkolwiek nie będzie to zalecane rozwiązanie.

Specjaliści zwracają uwagę, że dzięki tym zmianom Microsoft zbliża się do coraz popularniejszego w branży modelu "cichego uaktualniania", w którym poprawki wdrażane są praktycznie niezauważalnie dla użytkownika, bez jego wiedzy i zgody (w ten sposób aktualizowana jest przeglądarka Google Chrome).

Dodajmy, że Microsoft zastrzega sobie prawo do "intensywnego" informowania o aktualizacji w pewnych szczególnych przypadkach. Chodzi tu m.in. o awaryjne poprawki, usuwające z systemu wyjątkowo groźne błędy - gdy taka łatka się pojawi, koncern zamierza robić wszystko co możliwe, by możliwie najszybciej wdrożyć ją u wszystkich użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200