Windows 8 - interfejs Metro jak cukierek za szybką

Na targach CES 2012 partnerzy Microsoftu pokazali pierwsze tablety, pracujące pod kontrolą Windows 8 - ale goście imprezy nie mieli na razie okazji przyjrzeć im się z bliska i choć przez chwilę sprawdzić, jak działa dotykowy Windows. Przedstawiciele firm prezentujących te urządzenia twierdzą, że to decyzja Microsoftu - koncern ponoć zabronił im udostępniania tabletów do testów.

Urządzenia pracujące pod kontrolą testowej (tylko taka jest obecnie dostępna) Windows 8 można było zobaczyć m.in. na stoiskach Nvidii oraz Texas Instruments - żaden dziennikarz nie miał jednak okazji choć na chwilę wziąć ich do rąk. "To decyzja Microsoftu - koncern zdaje sobie sprawę, że zainstalowany na nich system to wczesna, niedokończona wersja i bardzo zależy mu na tym, żeby pierwsze wrażenia użytkowników nie były negatywne" - tłumaczył przedstawiciel Nvidii.

Na stoisku firmy pokazywane były trzy tablety z Windows 8, wyposażone w układ Tegra 3. Na jednym prezentowano interfejs Metro, na drugim - przekazywanie wideo HD za pośrednictwem złącza HDMI, zaś na trzecim zasadę działania wielozadaniowości Windows 8.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S

Koncern Texas Instruments pokazywał jeden model z dwurdzeniowym układem OMAP 4470. Na urządzeniu był aktywny interfejs Metro (jeden z pracowników firmy na życzenie dziennikarzy pokazał, że system działa i nie jest to tylko film), ale dziennikarze nie mieli możliwości samodzielnie go przetestować. "Niestety, na razie mogę zrobić tylko tyle - pokazać wam, że wszystko działa. Ale przyznam, że bardzo odpowiada nam to, co Microsoft robi ze swoim systemem. Przeportowanie go na układy ARM to dla nas wielka szansa - liczymy, że Windows 8 trafi do tabletów oraz ultra przenośnych notebooków wyposażonych w taki procesory" - komentował Bill Crean, product manager TI.

Dodajmy, że Microsoft udostępnił pierwszą wersję testową Windows 8 już kilka miesięcy temu - z tym, że była ona przeznaczona jedynie dla urządzeń wyposażonych w procesory x86. CES 2012 był pierwszą imprezą, na której można było zobaczyć "ósemkę" działającą na sprzęcie wykorzystującym procesory ARM.

"Intensywnie pracujemy nad wersją na obie platformy - spodziewamy się, że wydanie dedykowane ARM pojawi się w tym samym czasie, co wersja x86" - zapowiedział Chris Flores z Microsoftu. Flores nie odpowiedział jednak na pytanie, czy zapowiadana na koniec lutego pierwsza wersja beta systemu będzie dostępna tylko na x86, czy również na ARM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200