Windows 8 będzie usługą sieciową?

Dwa slajdy z prezentacji - potężny odzew na całym świecie. W sieci pojawiły się przecieki z konferencji Microsoft Architect Insight 2010, podczas której omawiano nowości w budowie Windows 8. System będzie odtąd działał "Desktop as a Service", z poziomu chmury obliczeniowej.

Microsoft podąża w kierunku chmury obliczeniowej. W systemie Windows 8, jedynie "hardware" zostanie po stronie użytkownika.

Polecamy:

Zobacz też:

Szczegóły: "Czym jest wirtualny desktop?"

Jeśli dwa obrazki z PowerPointa niosą z sobą istotną wiedzę, Windows Next (robocza nazwa systemu - dop. ws) pojawi się jako usługa internetowa. Co to znaczy w praktyce?

Desktop as a service to kolejna nazwa, która w przyszłym świecie IT, może być istotna. Określa sposób korzystania z pulpitu jak z usługi. Zdalny pulpit to nic nowego, w przypadku Windows 8 chodzi jednak o umieszczenie całego systemu w sieci cloud-computing.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Rozwiązanie, mogłoby ułatwić pracę na wielu komputerach. Jak pokazano na slajdzie nr 1, Windows Next pozwoliłby na umieszczenie aplikacji i systemu w internecie. Użytkownik miałby tylko dostarczyć komputer, który możnaby połączyć z centrum dowodzenia.

Usługa pozwoliłaby uniknąć problemów z bibliotekami DLL, setkami kopii zapasowych i kompatybilnością. Co więcej, system byłby okazją do wprowadzenia sklepu aplikacji Windows, o którym nieoficjalnie mówi się od kilku miesięcy.

Co już wiemy o Windows 8

Nowości o systemie, który oficjalnie nie ma jeszcze nawet nazwy, pojawiają się jak dotąd jedynie przy okazji tzw. wycieków. Jeden z nich pochodzi od pracownika MS - Roberta Morgana.

Morgan napisał w swoim profilu LinkedIn, że projekty nad którymi pracuje, uwzględniają takie koncepcje jak "kompatybilność 128-bitowej architektury z jądrem Windows 8" oraz "projekt systemu Windows 9".

Zakład, że Windows 8 pojawi się w wersji 128-bit, jest na razie mocno ryzykowny. Niemal pewne jest natomiast, że nie będzie wersji 32-bitowej. Microsoft poinformował o porzuceniu architektury x86 podczas premiery systemu Windows Server 2008 R2. Od rzeczniczki Microsoft, Soni Menke, wiemy też, że prace nad Windows 8 trwają, a planowany jest nawet następca tego systemu.

I wszystko to takie Azure'owe...

Slajdy, które pokazała Mary Jo Foley wskazują, że główny projekt Microsoft to obecnie platforma Windows Azure, która z początkiem 2010 r. zadebiutowała w wersji biznesowej.

Windows Azure umożliwia uruchamianie w chmurze obliczeniowej dowolnej liczby złożonych aplikacji. Koszty związane z wykorzystywaniem tej platformy są zaś uzależnione od stopnia wykorzystania zasobów sprzętowych Microsoftu.

Ray Ozzie powiedział kiedyś, że Microsoft chce wdrożyć wizję "trzech ekranów i chmury". Zakłada ona, że aplikacje dostarczane do komputerów PC, telefonów Windows Phone oraz telewizorów będą wyglądać tak samo i zostaną połączone usługami cloud-computing.

Więcej informacji znajdziesz w artykule pt. Nowości w Windows 8.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200