Windows 8? To już 10% wszystkich okien

Według najnowszego raportu Net Applications, system Windows 8 oraz 8.1 stanowią obecnie około 10% oknowego tortu. Wynik ten udało się osiągnąć po ponad 14 miesiącach od premiery.

System Windows 8 zadebiutował 26 października 2012 roku. Zamiast ciepłego przyjęcia i pochwał za nowe podejście, na Mircosoft posypały się gromy. Z umiarkowanym zachwytem do systemu podeszli zarówno krytycy, jak i konsumenci. Jeszcze w październiku 2013 roku media komentowały z niekrytą złośliwością, że po roku od debiutu Windows 8 stanowił tylko 8,02% wszystkich Okien i cechował się znacznie gorszym miesięcznym przyrostem (o 0,61 punktu procentowego) niż jego poprzednia wersja - Windows 7 (o 0,8 p.p.; 46,3%) sprzed ponad 4 lat.

Obecne 10,5% Windows 8 i 8.1 zawdzięcza niespotykanemu wzrostowi w grudniu. Można tylko podejrzewać, że za sprawą świątecznych zakupów, albo oczekiwanej przez wszystkich aktualizacji systemu do wersji 8.1. Po dwóch miesiącach od premiery na najnowszym Windowsie działa już prawie 4% urządzeń z systemem Microsoftu. Wynik nie jest jednak miarodajny, ponieważ producent zachęca użytkowników do wykonania darmowej aktualizacji.

Drugim najpopularniejszym systemem Microsoftu, mimo zapowiedzianego już wstrzymania wsparcia technicznego, pozostaje nadal trzynastoletni już Windows XP. Działa na nim prawie 30% urządzeń. Jak zauważają rynkowi eksperci, udział XP niezmiennie spada. Nie zanosi się jednak, aby całkiem znikł z rynku ani w tym ani w następnym kwietniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200