Windows 8.1 – aktualizacja z problemami

Microsoft udostępnił aktualizację 8.1 dla systemu Windows 8 – niestety, wygląda na to, że nie została ona dopracowana tak, jak powinna. Użytkownicy masowo zgłaszają problemy z jej zainstalowaniem, a z pierwszych raportów wynika, że jedną z przyczyn mogą być problemy ze sterownikami.

Z postów publikowanych na oficjalnych forach pomocy technicznej Microsoftu wynika, że osoby próbujące zainstalować aktualizację oglądają najróżniejsze komunikaty o błędach – aczkolwiek scenariusz nieudanej instalacji zwykle jest dość zbliżony. Zaczyna się od pobrania aktualizacji, później normalnie inicjowana jest jej instalacja – w pewnym momencie następuje jednak nieoczekiwany restart systemu. Niestety, Windows 8 nie startuje później poprawnie i niezbędne jest przywrócenie systemu do stanu sprzed rozpoczęcia aktualizacji. 

Ze wstępnych wypowiedzi przedstawicieli Microsoftu wynika, że przyczyną problemów mogą być niekompatybilne sterowniki do niektórych komponentów i urządzeń peryferyjnych (część użytkowników faktycznie raportuje, że po odinstalowaniu niektórych driverów lub ich zaktualizowaniu do najnowszych wersji, certyfikowanych dla Windows 8, aktualizacja przebiega poprawnie). 

Zobacz również:

Problem w tym, że problemy ze sterownikami nie dla każdego są łatwe do rozwiązania – doświadczony użytkownik zrobi to błyskawicznie, ale dla osób mniej obeznanych ze sprzętem operacja ta może okazać się zbyt skomplikowana. 

Nie wiadomo ilu dokładnie użytkowników dotyczy ten problem i wysoce prawdopodobne jest, że dla większości z nich proces aktualizacji jest bezproblemowy. Warto jednak odnotować, że forum Microsoftu jest ponad 220 wątków poświęconych błędom podczas aktualizacji do Windows 8.1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200