Windows 8.1 – aktualizacja obowiązkowa

Microsoft poinformował, że Windows 8.1 (szykowana na jesień aktualizacja najnowszego OS-u firmy) będzie obsługiwany do 2023 r. – do tego czasu użytkownicy będą otrzymywali poprawki usuwające wszelkie problemy z bezpieczeństwem. Co ważne, zainstalowanie wydania 8.1 będzie niezbędne – systemy Windows 8, które nie zostaną zaktualizowane do tej wersji, po dwóch latach od jej udostępnienia stracą dostęp do kolejnych aktualizacji.

"Cykl życiowy Windows 8.1 będzie identyczny jak w przypadku Windows 8 – świadczenie wsparcia technicznego dla tego oprogramowania zakończy się oficjalnie 1 października 2023 r." – wyjaśnia Erwin Visser z Microsoftu. Oznacza to, że do 9 stycznia 2018 r. użytkownicy mogą liczyć na pełne wsparcie (system będzie do tego czasu regularnie rozwijany i łatany), zaś między 2018 a 2023 r. – na wszelkie poprawki związane z bezpieczeństwem.

Visser poinformował również, że Microsoft zamierza dać użytkownikom dwa lata na migrację z Windows 8 do 8.1 – później osoby, które nie zaktualizują systemu, zostaną odcięte od kolejnych poprawek. Dodajmy, że taka praktyka koncernu nie jest niczym nowym – choć Windows 8.1 nie jest formalnie nazywany Service Packiem, to jednak spełnia podobną funkcję, a w przeszłości mieliśmy już do czynienia z sytuacją, gdy do pobrania aktualizacji niezbędne było zainstalowanie odpowiedniego SP dla danego systemu.

"Nie wydaje się, by ta decyzja mogła zirytować użytkowników – Windows 8.1 będzie oferowany użytkowników Windows 8 nieodpłatnie, a poza tym aktualizacja ta zawiera wiele nowości, których domagali się klienci. Nie dziwi mnie też decyzja Microsoftu o uczynieniu aktualizacji obowiązkową – wiadomo, że koncern chce sprawnie rozwijać swój system i po prostu wygodniej będzie mu obsługiwać mniejszą liczbę aktywnych wersji tego samego OS-u" – wyjaśnia Rob Helm, analityk z firmy Directions on Microsoft.

Erwin Visser z Microsoftu poinformował również przy okazji o udostępnieniu testowej wersji Windows 8.1 Enterprise – czyli wydania 8.1 przeznaczonego dla korporacji – jego zdaniem powinny się nim zainteresować duże firmy, planujące migrację do Windows 8 z któregoś z poprzednich wydań Okien. I faktycznie można liczyć na ich zainteresowania, praktyka pokazuje bowiem, że wiele organizacji zwleka z "przesiadką" do nowej wersji Windows właśnie do momentu pojawienia się pierwszej dużej, zbiorczej aktualizacji, rozwiązującej wszelkie "problemy wieku dziecięcego" danego oprogramowania (jaką niewątpliwie jest Windows 8.1)

Zdaniem analityków, fakt, iż Microsoft udostępnia Windows 8.1 na zasadach zbliżonych do tych obowiązujących w przypadku dawnych Service Packów (tzn. nieodpłatnie, z obowiązkową instalacją) sugeruje, że w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych takich aktualizacji – 8.2, 8.3 itp. Jest to zresztą spójne z deklaracjami samego koncernu, który już dawno zapowiadał, że zamierza zmodyfikować i przede wszystkim przyspieszyć cykl pracy nad nowymi funkcjami i narzędziami Windows.

Dodajmy, że Windows 8.1 Enterprise Preview pobrać można już ze strony Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200