Windows 8.1 RTM już w sieci

System operacyjny wyciekł na półtora miesiąca przed swoją oficjalną premierą.

Windows 8.1 RTM już w sieci

Windows 8.1 RTM już w sieci

Microsoft nie ma szczęścia do wycieków. Wiele dni przed premierą najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows 8, można ją już znaleźć w internecie. W serwisach służących do wymiany plików oraz w popularnych serwisach torrentowych, znaleźć można system w wersji przeznaczonej dla producentów, ale gotowej do wypuszczenia na rynek – RTM (Release to Manufacturers).

Według niepotwierdzonych doniesień, wyciek prawdopodobnie nastąpił w Chinach. Ta wersja językowa systemu jako pierwsza pojawiła się w sieci. Chwilę po niej pobrać można było jednak także wersję angielską systemu.

Zobacz również:

  • Microsoft przeniesie ekspertów AI z Chin do Kanady
  • Microsoft wycofuje asystenta głosowego Cortana z Windows 10/11

Niektórzy twierdzą jednak, że wyciek może być formą odegrania się na Microsofcie. Firma postanowiła nie wydawać Windows 8.1 RTM w serwisach dla deweloperów i ekspertów IT pracujących w dużych firmach. Do tej pory amerykański gigant udostępniał swoje systemy w wersji RTM zarówno  na MSDN (Microsoft Developer Network) jak i  TechnNet, skąd mogli go pobrać zarejestrowani eksperci.  Tym razem Microsoft nie udostępnił systemu, mówiąc, że do października będzie usuwał z niego usterki.

Na reakcję deweloperów nie trzeba było długo czekać. W sieci pojawiły się między innymi takie komentarze:

Chcecie wiedzieć, dlaczego nie macie aplikacji w Windows Store od nieopłacanych deweloperów? TAKIE NONSENSOWNE DZIAŁANIA SĄ TEGO PRZYCZYNĄ!!!” i  „W jaki sposób deweloper dostarczyć ma aplikację wysokiej jakości, nie mogąc jej przetestować na prawie gotowym kodzie od Microsoftu?”.

Amerykańska firma odpowiadała, że deweloperzy mogą testować swoje aplikacje na starszej wersji Windows 8.1 – Preview.

Ostateczna wersja systemu Windows 8.1 trafi do sprzedaży 18 października tego roku. Tymczasem wielu internautów nie czeka na oficjalną premierę i już pobiera odpowiednie pliki z pirackich serwisów. Ilu z nich to deweloperzy? Tego niestety nie da się ocenić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200