Windows 64-bitowy

Wydając w ubiegłym tygodniu Windows 2000 Server Limited Edition, Microsoft stał się członkiem klubu dostawców systemów 64-bitowych.

Wydając w ubiegłym tygodniu Windows 2000 Server Limited Edition, Microsoft stał się członkiem klubu dostawców systemów 64-bitowych.

Oprogramowanie to zostało zaprojektowane pod udostępniony w tym roku 64-bitowy procesor Itanium Intela. Nowy OS jest oparty na kodzie Windows.Net, znanym wcześniej jako Whistler, i zawiera szereg mechanizmów tego oprogramowania.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Wypuszczając ten system operacyjny Microsoft staje do rywalizacji z dostawcami, którzy zaczęli udostępniać 64-bitową wersję Linuxa na procesor Itanium już kilka miesięcy temu. Ostatni z nich - Red Hat - zaczął dostarczać 64-bitową wersję swojego systemu operacyjnego w lipcu, dołączając do grona takich dostawców jak Caldera, SuSE i TurboLinux. Tu trzeba zauważyć, że Sun Microsystem i IBM dysponują od lat 64-bitową architekturą systemu Unix.

Windows serwer w wersji 64-bitowej jest dostępny jedynie w modelu OEM. Kilku dostawców sprzętu (Compaq, Dell, Hewlett-Packard i IBM) już zapowiedziało dostawy tego systemu w ciągu miesiąca. Fujitsu, Hitachi, Nec i Unisys mają dostarczać ten system później. Dodatkowo Microsoft ma wydać 64-bitowy Windows XP Professional - desktopową wersję tego systemu. 64-bitowa wersja Windows 2000 Data Center, największej platformy serwerowej Microsoftu, obsługującej do 32 procesorów, ma być dostępna w pierwszej połowie przyszłego roku.

W opinii analityków 64-bitowy serwer Windows nie znajdzie się jednak szybko w sieciach przedsiębiorstw. Jest to raczej system laboratoryjny, który może być używany do testowania środowiska w celu wyrobienia sobie poglądu, którą drogą pójść w przyszłości. Podstawową przeszkodą jest brak aplikacji na platformy 64-bitowe. Microsoft i IBM pracują nad dostosowaniem do tego środowiska swoich baz danych. Oracle udostępniła wersję swojej bazy danych pracującą na Linux/Itanium. Nad problemem dostosowania swoich aplikacji pracują też Computer Associates, SAP i Veritas.

Specjaliści Microsoftu uważają, że dla 64-bitowego Windows idealne powinny być aplikacje wymagające dużych pamięci i zaawansowanych metod obliczeń matematycznych. Takie aplikacje to bufory webowe, składnice danych, złożone projektowanie mechaniczne i analizy, a także aplikacje naukowo-badawcze.

Chociaż obserwatorzy są na ogół zgodni, że serwery oparte na Itanium znajdą szersze zastosowanie dopiero za jakiś czas, to jednak rodzina tych procesorów jest postrzegana jako poważny konkurent architektur 64 -bitowych opracowanych przez IBM i Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200