Windows 11 również podatny na lukę SATA BIOS

Zagrożenie wcześniej dotknęło starsze systemy Windows 7, 8, 8.1 oraz 10. Microsoft potwierdził, że dotyczy również najnowszego Windowsa 11.

Firma Microsoft wydała nowe oświadczenie prasowe, w którym potwierdzono obecność błędu związanego z protokołem Serial Advanced Technology Attachment (SATA) w systemach operacyjnych z rodziny Microsoft Windows 11.

2,5 calowy nośnik HDD SATA
Źródło: NFT CAR GIRL / Unsplash

2,5 calowy nośnik HDD SATA

Źródło: NFT CAR GIRL / Unsplash

Błąd powiązany jest z oprogramowaniem układowym, w którym wewnętrzny dysk SATA jest błędnie odczytywany przez system operacyjny jako nośnik wymienny w pasku zadań Windowsa. Problem dotyczy zarówno dysków SATA SSD, jak i SATA HDD.

Zobacz również:

Microsoft przyznał, że problem dotyczy wszystkich wersji systemu operacyjnego od czasów wydania Windowsa Vista w 2006 roku. Problemem dotknięte są zatem systemy Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 oraz aktualny Windows 11.

Błąd pozwala użytkownikom na odłączenie od systemu operacyjnego nośnika pamięci masowej, na którym zainstalowano system operacyjny. Istnieje również możliwość odpięcia dodatkowego, wewnętrznego nośnika danych podpiętego za pomocą SATA. W pierwszym przypadku użytkownicy zobaczą BSOD (niebieski ekran). W drugiej sytuacji nośnik zostanie usunięty z systemy, a jego ponowna inicjalizacja możliwa będzie dopiero po ponownym rozruchu Windowsa.

Producent przekazał łatkę, która pozwala wyeliminować wyżej wymieniony problem. Dotyczy ona systemów operacyjnych Windows 8 oraz nowszych. Rozwiązanie to wymaga wykorzystania wiersza polecenia CLI z uprawnieniami administracyjnymi. Szczegółowe informacje na temat łatki znajdują się na stronach pomocy technicznej firmy Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200