Windows 11 - procesory AMD Ryzen otrzymają nową aktualizację

AMD nadal boryka się z problemami wynikającymi z układ zabezpieczający fTPM wymagany przez Windows 11. W drodze nowa aktualizacja oprogramowania.

AMD od momentu wprowadzenia na rynek Windowsa 11 ma problemy ze swoimi układami z rodziny Ryzen. Producent już kilkukrotnie aktualizował oprogramowanie układowe za pośrednictwem Windows Update.

Rodzina procesorów AMD
Źródło: amd.com

Rodzina procesorów AMD

Źródło: amd.com

Komputery pracujące pod kontrolą Windowsa 11 wyposażone w układy od AMD mają problemy z chwilowymi spadkami wydajności, spowolnieniami, a czasami nawet całkowicie zawieszającym się systemem operacyjnym. Problemy pojawiły się już wraz z Windowsem 10, a nasiliły w najnowszych wersjach Windowsa 11.

Zobacz również:

  • TSMC może obniżyć ceny produkcji w 3 nm
  • Nowe procesory mobilne AMD Ryzen 7000 trafiają na rynek

AMD poinformowało, że problemy, których wynikiem są chwilowe spadki wydajności, spowodowane mogą być modułami Trusted Platform Module, które są wymagane do obsługi Windowsa 11. Rozwiązanie to zostało zaimplementowane w oprogramowaniu BIOS płyt głównych obsługujących procesory z rodziny Ryzen.

Producent odkrył, że wybrane konfiguracje sprzętowe mogą sporadycznie wykonywać rozszerzone operacje w pamięci flash SPI (SPIROM) wynikające z obecności układu fTPM, co prowadzi do zawieszania się systemu do czasu ukończenia całej operacji.

Firma AMD pracuje aktualnie nad poprawką oprogramowania, która zostanie udostępniona z wykorzystaniem Windows Update. Producent przekazał również sposób na tymczasowe pozbycie się problemu. Użytkownik może przełączyć się z modułu fTPM na dyskretny moduł dTPM. Niestety akcesoryjny moduł TPM to dodatkowy wydatek dla użytkowników. Cena w zależności od modułu wynosi od niespełna 100 zł do ponad 300 zł.

Przed zmianą modułu fTPM na dTPM należy pamiętać o wyłączeniu funkcji Bitlocker (szyfrowanie dysków).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200