Windows 11 - procesory AMD Ryzen otrzymają nową aktualizację

AMD nadal boryka się z problemami wynikającymi z układ zabezpieczający fTPM wymagany przez Windows 11. W drodze nowa aktualizacja oprogramowania.

AMD od momentu wprowadzenia na rynek Windowsa 11 ma problemy ze swoimi układami z rodziny Ryzen. Producent już kilkukrotnie aktualizował oprogramowanie układowe za pośrednictwem Windows Update.

Rodzina procesorów AMD
Źródło: amd.com

Rodzina procesorów AMD

Źródło: amd.com

Komputery pracujące pod kontrolą Windowsa 11 wyposażone w układy od AMD mają problemy z chwilowymi spadkami wydajności, spowolnieniami, a czasami nawet całkowicie zawieszającym się systemem operacyjnym. Problemy pojawiły się już wraz z Windowsem 10, a nasiliły w najnowszych wersjach Windowsa 11.

Zobacz również:

  • AMD chce znacząco zwiększyć efektywność obliczeniową data center. "To na potrzeby AI"
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024
  • Luka „Zenbleed” w AMD pozwala hakerom wykradać dane z procesorów Ryzen

AMD poinformowało, że problemy, których wynikiem są chwilowe spadki wydajności, spowodowane mogą być modułami Trusted Platform Module, które są wymagane do obsługi Windowsa 11. Rozwiązanie to zostało zaimplementowane w oprogramowaniu BIOS płyt głównych obsługujących procesory z rodziny Ryzen.

Producent odkrył, że wybrane konfiguracje sprzętowe mogą sporadycznie wykonywać rozszerzone operacje w pamięci flash SPI (SPIROM) wynikające z obecności układu fTPM, co prowadzi do zawieszania się systemu do czasu ukończenia całej operacji.

Firma AMD pracuje aktualnie nad poprawką oprogramowania, która zostanie udostępniona z wykorzystaniem Windows Update. Producent przekazał również sposób na tymczasowe pozbycie się problemu. Użytkownik może przełączyć się z modułu fTPM na dyskretny moduł dTPM. Niestety akcesoryjny moduł TPM to dodatkowy wydatek dla użytkowników. Cena w zależności od modułu wynosi od niespełna 100 zł do ponad 300 zł.

Przed zmianą modułu fTPM na dTPM należy pamiętać o wyłączeniu funkcji Bitlocker (szyfrowanie dysków).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200