Windows 11 otrzyma nowe narzędzie antyszpiegowskie

System operacyjny otrzyma funkcję, którą znają już posiadacze smartfonów z nowszymi wydaniami Androida oraz iOS.

Microsoft zamierza w przyszłości zaktualizować swój system operacyjny Windows 11 o nowe narzędzie antyszpiegowskie, które ma zwiekszyć poziom bezpieczeństwa oraz prywatności użytkowników. Gigant z Redmond testuje funkcję Audyt Prywatności. Rozwiązanie działać będzie podobnie do nowych powiadomień o wykorzystaniu mikrofonu i aparatu w Androidzie oraz iOS.

Windows 11 otrzyma funkcje Audyt Prywatności znaną z Androida i iOS
Źródło: microsoft.com

Windows 11 otrzyma funkcje Audyt Prywatności znaną z Androida i iOS

Źródło: microsoft.com

Nowy element interfejsu użytkownika pozwala zobaczyć, które aplikacje oraz kiedy korzystały z dostępu do wrażliwych elementów sprzętowych takich jak mikrofon czy kamerka internetowa.

Zobacz również:

Funkcją Audytu Prywatności pochwalił się wiceprezes Microsoft ds. bezpieczeństwa korporacyjnego i systemu operacyjnego David Weston za pośrednictwem swojego konta na Twitterze.

Nowe rozwiązanie pojawiło się w najnowszej kompilacji testowej Windows 11 w kanale Dev. Opcja dostępna jest w Ustawieniach (sekcja Prywatność i bezpieczeństwo > Uprawnienia aplikacji). Funkcja pozwala wyświetlić listę aplikacji, które korzystały z mikrofonu oraz kamery w ciągu ostatnich 7 dni.

Audyt Prywatności śledzi również aplikacje, które uzyskały dostęp do kontaktów użytkownika, szczegółowych informacji dotyczących lokalizacji, historii połączeń oraz innych. W każdym przypadku użytkownik informowany jest o dokładnym czasie i dacie uzyskania dostępu do danego elementu.

Nowe rozwiązanie pozwoli wykryć aplikacje, które korzystają z dostępu do danych wrażliwych bez wiedzy użytkownika oraz potencjalnych zainfekowanych aplikacjach wykradających dane wrażliwe z systemu operacyjnego użytkownika. Aktualnie nie wiadomo, kiedy Audyt Prywatności pojawi się w stabilnych wydaniach Windowsa 11.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200